Taksim Camii için Kurul’dan onay çıktı

Uzun süredir gündemde olan Taksim Camii Projesi ile önemli bir gelişme yaşandığı öğrenildi. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, iki hafta kadar önce cami projesine onay verdi. Caminin yapılacağı yerdeki dükkanların tahliyesinden sonra ruhsatlandırma aşamasına geçilecek

06 Şubat 2017, Pazartesi 16:04
A A
Taksim Camii için Kurul’dan onay çıktı
Taksim’e cami yapılmasına ilişkin tartışmalar uzun süredir gündemde... Zaman zaman davalara da konu olan proje ile ilgili geçtiğimiz günlerde önemli bir gelişme yaşandığı ortaya çıktı.

Mimar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman’ın imzasını taşıyan cami projesine “onay” İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan çıktı. Cami projesi, Kurul’dan, ada pafta parsel numarası ile geçtiğimiz 19 Ocak günü geçti.


CAMİ TABANI 900 METRE


Edinilen bilgilere göre, Kurul’un onayında geçen cami projesi bin 482 metrekarelik bir alanda hayata geçirilecek. Caminin taban oturumu 900 metre olarak projelendirildi.

Taksim Camii için planlanan zemin üstü bina yüksekliği 20,70 metre, kubbe yüksekliği 9,6 metre, toplam mahya yüksekliği ise 30,3 metre.


YERİ NEREDE?


Planlanan yüksekliğin, cami alanına yakın iki kilisenin yüksekliğine denk olduğu öğrenildi. Caminin yapılacağı yer ise Taksim Sular İdaresi'nin hemen arkasında bulunuyor.
 

ALTINDA OTOPARK DA OLACAK


Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait arsa üzerine yapılması planlanan caminin üç kat altına 180 araçlık otopark ve konferans salonu yapılması da planlanıyor.
 

DÜKKANLAR TAHLİYE EDİLECEK


Taksim Camii projesinin Kurul onayından geçmesinden sonra, sıra; alanda bulunan dükkânların tahliyesine gelecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yürüteceği süreçten sonra, ruhsatlandırma işlemi için Beyoğlu Belediyesi devreye girecek.
 

TARTIŞMA 49 YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR


Taksim’e cami yapımı konusunun geçmişi 49 yıl öncesine dayanıyor. Danıştay, 1983 yılında Taksim’e cami, çarşı, otopark yapılmasının kamu yararına uygun olmadığı gerekçesi ile izin vermedi. Taksim’e cami yapılması tartışması 1990’lı yılların ortasında yeniden alevlendi. Proje, 2011 yılında yeniden dava konusu oldu. Bu kez Danıştay 6. Dairesi, Temmuz 2015’te, Taksim'e cami ve Galatasaray katlı otoparkı gibi projelere dayanak oluşturan Beyoğlu imar planlarının iptaline ilişkin kararı bozdu.

Dinçer GÖKÇE / HÜRRİYET

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.