Tam 7 yıl biriktirdi! 40 bin adet...

Kahramanmaraş’ta berberlik mesleği yapan Ali Karademir (39), 7 yılda yaklaşık 40 bin adet jilet topladı. Toplanan jiletler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince teslim alınarak geri dönüşüm tesisine gönderdi

06 Ağustos 2019, Salı 11:04 Son Güncelleme:
A A

Kahramanmaraş’ta 28 yıldır berberlik yapan Ali Karademir, tıraş ettiği müşterilerinden tek kullanımlık jiletleri toplamaya başladı. Karademir, jiletlerin çevreye zarar verdiği düşüncesiyle başlattığı çalışmada yaklaşık 40 bin adet jileti biriktirmeyi başardı.

Toplanan jiletler, iş yerine gelen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri nezaretinde geri dönüşüm fabrikasının yetkililerine teslim edildi.

'JİLETLER TOPLANIRSA HAYVANLARIN DİLİ KESİLMES'

'JİLETLER TOPLANIRSA HAYVANLARIN DİLİ KESİLMES'

Geri dönüşüm projesi olarak jiletleri biriktirdiğini söyleyen Karademir, çöpe atılan jiletlerin coğrafya ve canlılara zarar verdiğini söyledi. Bütün berberlerden aynı duyarlılığı beklediğini söyleyen Karademir, “Biz buna geri dönüşüm projesi diyebiliriz. Yaklaşık 7 yıldır tek kullanımlık jiletleri atmıyoruz ve biriktirdik. Doğaya zararımız olmasın diye bu şekilde bir çalışmaya başladık. 7 yılda da yaklaşık 40 bine yakın jilet topladık. Tabi bundan sonra da devam edeceğiz ve farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.

Biz istiyoruz ki Kahramanmaraş ve Türkiye geneli herkes bu şekilde yapsın ve böylece milyonlarca jilet çöpe gitmemiş, hayvanların dili, patileri kesilmemiş olur. Yani doğaya büyük katkısı olacağını düşünüyoruz. Yapılan bu geri dönüşümün ekonomiye de katkısı olacağına inanıyorum. Onları fark edip biriktirmeye başladığınızda isteseniz de çöpe atamıyorsunuz. Meslektaşlarımdan ricam, jiletleri biriktirsinler çöpe atmasınlar ve doğaya ve geri dönüşüme katkı sunsunlar” dedi.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...