Tam 739 yıllık! 1111 taneli tespih görenleri şaşırtıyor

Kayseri’nin Develi ilçesinde Sivasi Hatun Camii’nde bulunan 739 yıllık 1111 taneli 20 metre boyundaki tespih, görenleri şaşırtıyor. İmam Orhan Köşker, "Cemaat özellikle boyunlarında tutarak tespihi çekiyor. Boyundan geçmesi insanı diri tutuyor. Bedenen ve ruhen masaj gibi oluyor" dedi

09 Mayıs 2019, Perşembe 15:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kayseri'nin Develi ilçesinde bulunan ve Selçuklu eserlerinden olan Sivasi Hatun Camii'ndeki 739 yıllık 1111 taneli tespih, özel günlerde ve afet günlerinde cami cemaati tarafından boyunlarına takılarak çekiliyor. Tespihi görenler ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor.


Sivasi Hatun Camii İmamı Orhan Köşker, tespihin özel cam bölmede korunduğunu anlatarak, "Tespih caminin tarihi kadar eski. Andız ağacından yapılmış bir tespih. Bildiğimiz kadarıyla Andız ağacı bu bölgede yetişmiyor. Hindistan’dan gelen bir ağaç. Özelliği ise toz tutmamasıdır" dedi.

 

'BOYUNDAN GEÇMESİ İNSANI DİRİ TUTUYOR'

'BOYUNDAN GEÇMESİ İNSANI DİRİ TUTUYOR'

Tespihin camide daha önce yapılan restorasyon sırasında kemerlerin altında bulunduğunu, özel günlerde ve afet günlerinde cemaat tarafından çekildiğini anlatan İmam Orhan Köşker, "Cemaat özellikle boyunlarında tutarak tespihi çekiyor. Boyundan geçmesi insanı diri tutuyor. Bedenen ve ruhen masaj gibi oluyor. Tespihin özelliği 1111 taneli olması. Bu rakamın da Müslümanların kardeş olması gerektiğini ifade ettiği söyleniyor. Tespihi özel günlerde, sıkıntılı zamanlarda çıkarıyoruz. Boyuna takılmak suretiyle rahmete vesile olması için çekiyoruz" diye konuştu.


İHA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çin'in 1.600 beygir gücünde tamamen elektrikli hiper otomobili: Arcfox GT