Tanrıların efsanevi evi: Akropolis

Yüzyıllar boyunca Akropolis pek çok şeydi: Krallara ev, kale, tanrıların efsanevi evi, dini merkez ve turistik cazibe… Atina'da bulunan Akropolis, yıllarca pek çok şeye maruz kalsa da hala büyük bir ihtişamla ayakta duruyor.

29 Ocak 2020, Çarşamba 10:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Atina Akropolisi, dünyanın en ünlü antik arkeolojik alanlarından biridir. 

Atina, Yunanistan'ın yukarısındaki bir kireçtaşı tepesinde yer alan Akropolis, tarih öncesi çağlardan beri yaşamaktadır.

Bombardımana, büyük depremlere ve vandalizme dayanmış olsa da, Yunanistan'ın zengin tarihini hala hatırlatıyor.

Bugün, kültürel bir UNESCO Dünya Mirası alanıdır ve en ünlüsü Parthenon olan birkaç tapınağa ev sahipliği yapmaktadır.

Akropolis nedir?

Akropolis nedir?

“Akropolis” terimi Yunanca'da “yüksek şehir” anlamına gelir ve Yunanistan'da kayalık, yüksek bir zemine inşa edilmiş birçok doğal kaleden birine işaret edebilir, ancak Atina Akropolü en iyi bilinenidir.

Dinozorların hala dünyayı dolaştığı Geç Kretase dönemine kadar uzanan kireçtaşı kayalarından yapılmış Akropolis, Yunanistan'ın Attica platosunda yer alır ve dört tepe içerir:

Likavitos Tepesi

Perileri Tepesi

Pynx Tepesi

Philapappos Tepesi


Akropolis'i ziyaret

Akropolis'i ziyaret

Akropolis yıl boyunca turistlere açıktır ve Atina şehrinin yoğun bir bölgesinde yer almaktadır. Girişte biletler mevcuttur, ancak beklemeye hazırlıklı olun. Kalabalıkları ve yaz sıcağını kaçırmak için sabahın erken saatlerinde veya 17: 00'den sonra varın.

En önemlisi, rahat ayakkabılar ve su getirin çünkü Akropolis'i keşfetmek çok fazla yürüyüş gerektiriyor. Yenileme nedeniyle bazı binalara erişilemeyebileceğini unutmayın.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Rüya gibi bir şato: Mont Saint-Michel