Tarih sahnesinden 8 ilginç saç boyama tekniği

Saç boyamak, tarihte önce yaşlanma karşıtı gerekçelerle başlayan bir eylem olsa da, daha sonra erkek ve kadın modasında vazgeçilmez demirbaşlardan oldu. Saç boyası yapmak için çeşitli yöntemler kullanıldı, son yıllarda saçlar akla gelmeyen renklere bürünüyor. Ancak saç boyamak her zaman bu denli basit ve ucuz değildi. At idrarından, bitkilere kadar pek çok malzeme saç boyası olarak kullanıldı. İlk Çağ'dan Antik Roma'ya 8 ilginç saç boyama yöntemi.

06 Nisan 2020, Pazartesi 14:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Antik Mısır'da kına

Antik Mısır'da kına

Antik Mısırlılar, tarihe önayak olmuş buluşlarıyla ünlüdür. Gri saçları daha koyu renklerle kapatmak da şaşırtıcı değil, Antik Mısır'dan kalma bir gelenek. Yaşlı gösteren gri saçlardan kurtulmanın bir diğer yolu da tüm saçı önce tıraşlayıp sonra peruk takmaktı. Mısırlılar, bu saçları da kınayla boyamayı ihmal etmiyordu. Kına günümüzde, daha çok geçici dövme yapımında kullanılıyor. 

Antik Yunan'da sirkede bekletilmiş sülük

Antik Yunan'da sirkede bekletilmiş sülük

Antik Yunanlılar beyaz saçlarından kurtulmak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Buna, örgülerinin altın rengini alması için, altın tozu kullanmak da dahil. Daha koyu renkler elde etmek içinse daha çılgın yöntemleri vardı. Buna, sirkeli sülük kullanmak da dahil. Antik Romalılar, sülüklerin ve sirkenin birlikte fermente olması için 2 ay bekletiyor, karışımı saçlarına sürüyor ve rengin tutması için güneşin altında oturuyorlardı. Yani saçlarınızı boyamak için sülük turşusu kullandığınızı düşünün. 

 Fahişelere sarı saç zorunluluğu

Fahişelere sarı saç zorunluluğu

Fahişeler için sarı saçlı olma zorunluluğu getirilen Antik Roma'da, koyu saçlıların fahişe olması için iki seçeneği vardı. Bunlardan ilki yanmış bitkilerin ve kabuklu yemişlerin külleriyle saçını boyaması, ikincisi ise saçların tamamını kazıyarak peruk takması. 

Rönesans Avrupasında sülfürik asit

Rönesans Avrupasında sülfürik asit

1602'da yayımlanan Delightes for Ladies isimli kitapta, saç rengini açmak için sülfürik asit yani zaç yağı öneriyordu. Kitapta en azından, maddenin ciltten uzak tutulması gerektiği, asit olduğu için cilde zarar vereceği uyarısı yapılıyordu. 


 Masai Kabilesi'nde volkanik taşlar

Masai Kabilesi'nde volkanik taşlar

Afrika'nın savaşçı kabilesi Masai'ler, düşmana daha korkutucu gözükmek için saçlarını kırmızıya boyuyordu. Çözümleri ise basitti, doğal pigmentler için volkanik taşlar ve hayvan yağlarını kullanıyorlardı. Yağ ve taş, karışımın boya benzeri bir dokuya sahip olmasını sağlıyordu. Halen Afrika'da yaşayan Masailer, günümüzde hâlâ aynı teknikle saç boyuyor olabilir. 

 Orta Çağ'da at idrarı

Orta Çağ'da at idrarı

Orta Çağ'da kadınlar, saçlarının rengini açmak için at idrarı kullanıyordu. 


 Elizabeth Dönemi'nde safran ve sülfür

Elizabeth Dönemi'nde safran ve sülfür

Karanlık çağlar boyunca büyücülüğün sembolü olarak görüldü. Ancak İngiltere'de Elizabeth'in tahta çıkmasıyla kızıl saçları moda oldu. Zengin kadınlar, kraliçeye benzeyebilmek için safran ve sülfür karışımını kullandı. 

Vikingler'de keçi yağı

Vikingler'de keçi yağı

Erkeklerin saçlarını daha fazla boyadığı Vikingler'de, arkeolojik çalışmalar gösterdi ki Viking savaşçıları saç renklerini açmak ve sakallarını kızıllaştırmak için temelde sabun olan kül suyunu kullanıyordu. Kül suyu ise kül ve keçi yağından elde ediliyordu. 


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yıkamaktan çatlayan ellere, kendi mutfağınızdan çözümler