Tarih ve doğa iç içe: Güvercinada Kalesi'ne nasıl gidilir?

Aydın'da bir ada üzerinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Güvencinada Kalesi'nin doğal bitki türlerinden olan nergisler çiçek açmaya başladı. Latince adı 'Sternbergia Lutea' olan sarı renkli nergislerin çiçek açması doğa severler arasında heyecanla karşılandı. Hem tarihi hem de doğayı seviyorsanız, bu sonbaharda seyahat rotanıza mutlaka eklemeniz gereken yerler arasında Güvercinada Kalesi de yer almalı.

15 Kasım 2020, Pazar 12:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Botanik bilimi açısından önemli bir yere sahip

Botanik bilimi açısından önemli bir yere sahip

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kuşadası'nda, tarihi Güvencinada Kalesi'nin doğal bitki türleri arasında yer alan sarı renkli nergisler çiçek açtı. Yerli halk arasında karanergis, kurbağa ve göç göç çiçeği olarak da bilinen nergislerin çiçek açması doğaseverleri sevindirdi. Nergis çiçeklerine Kuşadası'nı ziyaret etmeye gelen yerli ve yabancı turistler de büyük ilgi gösterdi.

Daha çok Güvercinada Kalesi'nin içi ile dış surlarında açan çiçek kayıt altına alındığı için botanik bilimi açısından da önemli bir yere sahip.

Sarı renkli nergislerin Kuşadası Belediyesi tarafından korunmaya alındığını belirten Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, "Geçmiş yıllarda Kuşadası'nın birçok yerinde görülen bu bitki, hızlı bir şekilde artan göç, çoğalan nüfus ve bunun sonucunda artan konut ihtiyacıyla birlikte yoğun yapılaşmaların içinde diğer bitkiler gibi doğal yaşam alanlarını kaybetmişti. Kuşadası Belediyesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Güvercinada Kalesi'nin içinde bir koruma alanı oluşturdu. Artık bu bitki türü neslini sürdürebilecek" dedi.

Güvercinada'ya nasıl gidilir?

Güvercinada'ya nasıl gidilir?

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde olan Güvercinada Kalesi'ne gitmek için öncelikle, otobüs veya uçak ile Aydın merkeze varmanız gerekiyor.

Aydın merkezden Güvercinada'ya gitmek için İzmir-Aydın Otoyolu/O-31/E87 ve İzmir Aydın Yolu/D550 kullanarak 57 dakikada ulaşmış olabilirsiniz.

Bazı tur şirketlerinin araçlarıyla da kaleye gitmek mümkün.

Hacıfeyzullah mahallesinde bulunan Güvencinada Kalesi, anakaraya 50 metrelik bir yürüyüş mesafesi ile bağlı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tunceli'deki doğa harikası Çırtan Şelalesi ilkbaharda bir başka güzel