Tarihe yön veren kadınlar: Uzun süre tahtta kalan İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth

İngiltere’nin tahtta en uzun süre kalan kraliçesi II. Elizabeth çağımızın en etkili kadınlarından biri. Gencecik bir kadınken çıktığı tahtı ölümüne dek bırakmamaya kararlı. Büyük Krallık’ın halkıyla kurduğu ilişki de bunu garanti altına alıyor.

06 Ağustos 2020, Perşembe 11:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hiç kimse onun kadar uzun süre tahtta kalmadı, hiç kimse onun kadar post-modern çağın yenilikleriyle ve kraliyet kurallarının değişimiyle sınanmadı… Dahası, belki de bir daha kimse onun kadar İngiliz monarşisini temsil edemeyecek. Kraliçe II. Elizabeth, eski ismiyle Elizabeth Alexandra Mary Windsor’dan bahsediyoruz… Kraliçe, tam anlamıyla 20. yüzyıl tarihinin yaşayan en önemli şahitlerinden bir tanesi. İngilizler bitmeyecek bir pembe dizi formuna dönüşen “kraliyet yaşamı”, onun için aklamaya çalıştığı skandallarla baş etmek, Tanrı’dan ve ailesinden miras aldığı tahtını korumaya çabalamak demek.

Babası tahtta değildi

Babası tahtta değildi

Kraliçe Elizabeth, 21 Nisan 1926’da doğduğunda tahta pek de yakın bir varis olarak başlamamıştı hayata. Babası Kral VI. George değil, amcası VIII. Edward tahta yakındı ve henüz büyükbabası V. George tahttaydı. Üzerinde büyük bir etkisi bulunan annesi Elizabeth Bowes-Lyon; sakin, geri planda duran kişiliğiyle tanınıyordu. Lilibeth yaşamın kendisine sunduğu olanaklar arasında doğayla kurabildiği ilişkiyi, Corgi cinsi köpeklerini yetiştirmeyi ve at binmeyi daha çok sevdi hep. Lilibeth’in kaderi babasının tahta çıkışıyla değişti.

Edinburg Dükü ile evlendi

Edinburg Dükü ile evlendi

Amcası VIII. Edward’ın tahttan feragat etmesiyle ve Babası Kral VI. George’un 1937 yılında tahta çıkışıyla Elizabeth ve kız kardeşi Margaret daha da sıkı bir eğitim almaya başladılar. Aşk ise Elizabeth’in kapısını eski Yunan Prensi, Edinburg Dükü Prens Philip’le çaldı. 1922’de henüz beşikteyken ailesiyle birlikte, ülkesinden sürülen bu “düşkün” prens, etkileyici ve ön planda olmayı seven biriydi. Babasının daha uzun yıllar tahtta kalacağını ve kendisinin kraliçeliğine daha epey zaman olduğunu sanan Elizabeth onu güvenilir bir eş olarak seçmişti.

1947’de dört çocuğunun babası olacak Philip’le evlendi. 1952 yılında hiç beklemediği bir anda ise hayatı değişti. Babası Kral VII. George’un ölümünü bir Kenya gezisindeyken haber aldı. Ona dek, tahta geçenlerin isimlerini değiştirmesi ve önceki hükümdarlardan seçtikleri bir öncünün ismini almaları adetti.

Elizabeth, bu ölümle sarsılmış bir halde kraliçe ismini de gerçek ismiyle aynı tutmaya karar verdi. İlk kez onun tahta çıkışı televizyondan yayınlandı. Bu hareketiyle kraliyetin halkla kurduğu bağları da değiştirdi. Mavi gözleri, koyu renk saçları, beyaz teniyle annesinden aldığı İrlanda genlerini temsil eden, bu yaşından çok olgun kraliçe kendini ilk olarak başbakan Winston Churchill’e kabul ettirecekti.

II. Dünya Savaşı ile Sınandı

II. Dünya Savaşı ile Sınandı

Yıllar genç kraliçeyi II. Dünya Savaşı sonrasının kaotik ortamıyla sınadı. Duruşuyla, halkına vereceği umudun temsilcisi olmayı görev edinen Kraliçe asla yerine getirmesi gereken sorumluluklarını unutmadı. Aile ilişkileri her zaman karmaşıktı ama 1992 yılı Kraliçe’nin kendi ifadesiyle de “korkunç geçti.”

Hem Prenses Anne’in boşanması hem de Prens Charles ve Andrew’un ayrılıkları onu derinden sarstı. Halkın bağrına bastığı prenses Diana’nın kocasının çapkınlıkları için kendisinden yardım istediği ve geri çevrildiği de biliniyordu. Kraliçe, 2000’li yıllarda da bir an bile gözden düşmedi. Popüler kültürün ayrılmaz parçası İngiliz kimliğinin temsilcilerinden biri oldu.

Şimdiye dek torunları Prens William ve Prens Harry onu mutlu etmişe benziyor. Kraliyetin tüm evlilik kriterlerini yıkan ve yeni çağın temsili olan Düşes Meghan Markle’la kaynatırken çekilmiş “kıkırdayan” pozları da basına yansıyor.

1926’da Londra’da doğdu.

1937’de Babası Kral VI. George adıyla tahta çıktı.

1947’de Edinburgh Dükü Philip ile evlendi.

1948’de Ilk çocuğu Prens Charles doğdu.

1952’de tahta çıktı. 1992’de üç çocuğunun evlilikleri sonlandı.

1997’de Leydi Diana’nın ölümü onu zorlu bir sınava soktu.

2015’te tahtta 63 yıl, 216 günü bitirdi. Böylece “en uzun süre tahtta kalan hükümdar” oldu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs aşısından sevindiren haberler geliyor