Tarihi hamam düğün fotoğrafçılarının ilgi odağı oldu

Çorum'da Celal Kuş (56), Osmanlı döneminden kalma tarihi mimarisi bulunan ve uzun süredir atıl durumda olup restore edilmesi beklenen Güpür Hamamı'nın 30 yıldır gönüllü bakıcılığını ve bekçiliğini yapıyor.

04 Kasım 2018, Pazar 20:27 Son Güncelleme:
A A
HAMAMI KORUYOR

HAMAMI KORUYOR

Kentte 4 çocuk babası Celal Kuş, Üçtutlar Mahallesi'ndeki iş yerinin yanında bulunan tarihi Güpür Hamamı’nı hem koruyor, hem de çevresini çiçeklerle donatıyor. 

TURİZME KAZANDIRILMASINI İSTİYOR

TURİZME KAZANDIRILMASINI İSTİYOR

1500´'lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen ve uzun süredir atıl durumdaki tarihi hamama gözü gibi bakan Kuş, yapının tarihi dokusunun daha fazla zarar görmemesi için de özen gösteriyor. Hamamın gönüllü bekçisi olan Kuş, yapının bir an önce restore edilerek, turizme kazandırılmasını istiyor.

Tarihe ilgi duyduğunu belirten Kuş, "Burası bir iş adamına ait özel bir mülktür. Benim kahvehanem tarihi hamamın yanında bulunuyor. 

'ZARAR GELMEMESİ İÇİN MÜCADELE EDİYORUM'

'ZARAR GELMEMESİ İÇİN MÜCADELE EDİYORUM'

Ben 30 yıldır burada kahvehane işletiyorum. Ben tarihini bilen ve seven birisiyim. İmkânlarım çerçevesinde tarihi dokuya birilerinin zarar vermemesi için mücadele veriyorum. 

'KENDİ EVİM GİBİ'

'KENDİ EVİM GİBİ'

Burası benim kendi evim gibi. Hamamın yanındaki alana çiçekler ektim. Önceden buralarda tinerciler yatıp kalkardı, köpek leşleri vardı. Gece gündüz çalıştım. Bu hamam benim gözümde çok yaşlı ve bakıma muhtaç bir insan gibi. Dolayısıyla kendisini koruyamaz. İşte ben onun yok olmaması için koruyorum" dedi. 


DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILARININ İLGİ ODAĞI OLDU

DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILARININ İLGİ ODAĞI OLDU

Tarihi hamamın yer aldığı sokağın dar oluşu nedeniyle düğün fotoğrafçılarının da ilgisini çektiğini kaydeden Kuş, "Hamam ile yanındaki en dar sokağa ilgi her geçen yıl artıyor. 

Önceden kimsenin yaklaşmadığı hamam çevresinde şimdi yeni evlenecek çiftler gelerek, düğün fotoğrafı çektiriyor" diye konuştu. 

'MUTLAKA KORUNMALI'

'MUTLAKA KORUNMALI'

Düğünleri öncesi tarihi hamam önünde fotoğraf çektiren genç çiftler ise, tarihi mekânlarda mutluluklarını fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdiklerini söyledi, tarihi yapıların mutlaka korunması gerektiğini de vurguladı.

Yusuf ÇINAR/ÇORUM (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.