Taurasi'de flaş gelişme

Türkiye Basketbol Federasyonu dopingli çıkan ve Fenerbahçe Kulübü tarafından sözleşmesi feshedilen ABD'li oyuncu Taurasi'nin cezasını kaldırdı

16 Şubat 2011, Çarşamba 14:09
A A
Taurasi'de flaş gelişme

Elinde belgelerin olduğunu belirten Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, testlerin sonucunun kesinlikle temiz çıktığını ve konuyla ilgili olarak 18 Şubat Cuma günü basın toplantısı düzenleyeceğini söyledi.

BASKETBOL FEDERASYONU'NDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Yapılan açıklamaya göre, Taurasi konusunda Disiplin Kurulu'nun bugünkü kararında şu ifadelere yer verildi: Kurulumuzca, Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi tarafından yapılan doping testi sonucunda, idrar numunesinde ''Modafinil Metaboliti'' maddesi bulunan sporcu Diana Lorena Taurasi hakkında, Dopingle Mücadele Yönergesi kapsamında, müsabakalara katılmasının yasaklanması için 10.12.2010 tarih ve 39 sayı ile tedbir kararı verilmiş, bilahare anılan yönerge çerçevesinde B numunesi açılmış ve yine pozitif sonuç alınmasını takiben savunma ve karar sürecinin devamı sırasında, bu defa Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi Başkanlığı'ndan gelen yazı ve bu yazıyı tarafımıza bildiren TBF Sağlık Kurulu'nun 15.02.2011 tarih ve 36 sayılı bilgi yazısında; Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi tarafından, sporcu tarafının teknik savunmasının incelenmesi sonucunda A ve B numunelerine ait Analiz Sertifakaları'nın geri çekilmesine karar verildiği, kurulumuza bildirilmiştir.

Konu bu çerçevede değerlendirmekle, anılan tedbir kararına yönelik şartların ortadan kalkması, sporcu ve kulübünün mağduriyetinin söz konusu olmamasına yönelik olarak kurulumuzca verilen 10.12.2010 tarih ve 39 sayılı, sporcu Diana Lorena Taurasi hakkında verilen tedbir kararının kaldırılmasına karar verilmiştir.''

FENERBAHÇE: REZALET

Fenerbahçe Kulübü, bayan basketbol takımının eski oyuncusu Diana Taurasi'ye yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle konulan tedbir kararının kaldırılmasına sert bir şekilde tepki göstererek, durumu ''rezalet'' olarak değerlendirdi.

Kulübün resmi internet sitesinde ''Rezalet'' başlığıyla yapılan açıklamaya, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Disiplin Kurulu'nun kulübe gönderdiği, Taurasi'nin tedbir kararının kaldırılması kararı eklenirken, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili basın toplantısı yapılacağı bildirildi.

Açıklamada, ''Kulübümüzün, kadın basketbol takımımızın ve sporcumuzun bu şekilde mağdur edilmesinin hesabını kim verecek? Bu sorunun cevabını beklerken, önümüzdeki günlerde konuya dair bir basın toplantısı yapacağımızı tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz'' ifadelerine yer verildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.