Tebrikler Su! Van kedisi ‘Su’ güzelliğini dünyaya kanıtladı

Günün en mutlu haberlerinden biri tatlı mı tatlı Van kedisi Su'dan geldi. Van Kedi Villası'nda koruma altında bulunan kedilerden 'Su', Uluslararası Mutlu Kediler Güzellik Yarışması'nda tüm kategorilerde birinci oldu. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, “Van kedimiz bütün şampiyonların katıldığı kediler arasında şampiyonların şampiyonu oldu" dedi.

07 Kasım 2019, Perşembe 19:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sevecenlikleriyle gelen konukları etkiliyorlar

Sevecenlikleriyle gelen konukları etkiliyorlar

Farklı göz renkleri, bembeyaz tüyleriyle ünü ülke sınırlarını aşan Van kedilerine, koruma altında oldukları Van Kedi Villası'nda özenle bakılıyor. Her mevsim ziyaretçisi bulunan Van kedileri, sevecenlikleriyle gelen konukları etkiliyor. 

Yarışma İstanbul'da düzenlendi

Yarışma İstanbul'da düzenlendi

Burada bakılan kedilerden 'Su', 31 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında Mutlu Kediler Derneği'nin katkılarıyla Türkiye Kedi Federasyonu ve The Cat Fanciers Association tarafından düzenlenen İstanbul Uluslararası Mutlu Kediler Güzellik Yarışması'na katıldı.

Bütün ödülleri alarak yarışmanın birincisi oldu

Bütün ödülleri alarak yarışmanın birincisi oldu

Dünyadan birçok kedi ırkının da katıldığı yarışmada 'Su', bütün ödülleri alarak yarışmanın birincisi oldu.

15 ülkeden 200'e yakın kedi katıldı

15 ülkeden 200'e yakın kedi katıldı

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, çok mutlu olduklarını belirterek, şöyle konuştu: "İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Mutlu Kediler Yarışması'na yaklaşık 15 ülkeden 200'e yakın kedi katıldı.

''Bütün ödülleri toplayıp Van'a döndüler”

''Bütün ödülleri toplayıp Van'a döndüler”

Van kedilerimizin dünyanın en güzeli olduğunu zaten biliyorduk. Biz de 'Su' isimli kedimizle yarışmaya katıldık. Ve dünya da gördü ki; Van kedimiz bütün şampiyonların katıldığı kediler arasında şampiyonların şampiyonu oldu, en birincisi oldu. Bütün ödülleri toplayıp Van'a döndüler” dedi.

''Biz o kategorilerin hepsinde yine birinci olduk''

''Biz o kategorilerin hepsinde yine birinci olduk''

YYÜ Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya ise dünya genelinden yarışmaya katılan kedilerin önce kendi ırklarıyla yarıştığını belirterek, "Her kategoride birinci olanlarla biz bir daha yarıştık. Biz o kategorilerin hepsinde yine birinci olduk.

''Uluslararası kayda girmesi anlamına geliyor''

''Uluslararası kayda girmesi anlamına geliyor''

Dolayısıyla Van kedisi bu yarışmanın birincisi seçildi. Bütün kategorilerden birinci olduk. Van kedisinin uluslararası anlamda tescillenmiş olması bizim için çok değerli oldu. Çünkü, bu uluslararası kayda girmesi anlamına geliyor. Şimdi bizim kedilerin uluslararası bir kaydı var. Bundan sonra bu hayvanların secerelerini orada da tutmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Van turizmine de katkı sağlayacak

Van turizmine de katkı sağlayacak

Yarışmadaki başarının Van turizmine de katkı sağlayacağını belirten Prof. Dr. Kaya, "Her kategoride hakemlerin her dediğini harfiyen yerine getiren hayvanlar bizimkiler oldu. Adeta hakemlerle konuştular. Öyle birinci oldular.

''Çok mutluyuz''

''Çok mutluyuz''

Van kedisinin hak ettiği bir birincilikti. Bunu aldığımız için de çok mutluyuz. Bundan sonra dünya çapında güzelliği tescillenmiş kedilerin daha fazla turist çekeceğini bekliyoruz. Bu da bizim hakkımız" diye konuştu. Gülay KUYUCU-Orhan AŞAN/ VAN (DHA)

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs hayvan kürkünden bulaşabilir