Telefonla konuşmak için mezarlığa gidiyorlar

Kahramanmaraş'a 70 kilometre uzaklıktaki bir bölgede yaşayan vatandaşlar, baz istasyonu olmayan mahallelerinde cep telefonuyla görüşebilmek için her gün 5 kilometre yol katedip mezarlığa gidiyor

20 Ekim 2016, Perşembe 12:05 Son Güncelleme:
A A
 Telefonla konuşmak için mezarlığa gidiyorlar
Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesine bağlı Demirlik Mahallesi'nde yaşayanlar, baz istasyonu olmadığı için cep telefonlarını kullanamıyor. Sistemin sağlıklı çalışmaması nedeniyle ev telefonlarını da kullanamayan mahalle halkı, cep telefonlarını ya yüksek kesimlere çıkarak ya da 5 kilometre uzaklıktaki mahalle mezarlığına giderek kullanabiliyor.

Mahalle sakinlerinden Yusuf Demir, yıllardır teknolojiden faydalanamadıklarını söyledi. Mahallelerinde cep telefonu kullanamadıklarını belirten Demir, "Sorunu ancak köy sakinleriyle mezarlığa gelirsek çözebiliyoruz. Telefon teknolojisinin nimetlerinden biz de faydalanmak istiyoruz. Telefon evde çekmiyor. Ancak böyle mezarlığa, uç noktalara gidersek öyle telefonla görüşebiliyoruz. Köyümüzde yollarımızla ilgili de sıkıntımız var. Köyümüzün içinde sadece evlerimizin önü değil ana yolda bile parke yok. Çevremizdeki her köyün yolları evlerinin önüne kadar parkeyle kaplandı ancak bizde ne telefon var ne de yol" dedi."BİZ DE BU ÜLKENİN VATANDAŞIYIZ"

Evlerde telefonlarının çekmediğini dile getiren mahalle sakini Yaşar TopalTopal, "Telefonla konuşmak için en az 5 kilometre uzaklıktaki mezarlığa gidiyoruz. Bu konuda mağduruz. Çevre köylerin hepsinde çekiyor, sadece bizim köyümüzde çekmiyor. GSM firmalarıyla görüştük ancak bir netice alamadık. Biz de bu ülkenin vatandaşıyız. Biz de teknolojiden faydalanmak istiyoruz" diye konuştu.

Battal Demir de mahallede mahrumiyet içerisinde yaşadıklarını belirterek "Telefon gerek olduğunda ya yüksek tepelere ya da mezarlığa geliyoruz. Buraya gelip hem telefonla görüşüyoruz hem de yakınlarımıza dua ediyoruz. Telefon yok, yolumuz yok. Hakkımızı arayacağız. Bizim hakkımızı kim savunacaksa oraya kadar gideceğiz" ifadelerini kullandı.

"TEKNOLOJİDEN FAYDALANAMIYORUZ"

75 yaşındaki Yunus Aslan, elektriklerin sık sık kesildiği mahallelerinde yolları da olmadığı için toz içinde yaşadıklarını söyledi. Telefonlarının da çekmediğini anlatan Aslan, telefon görüşmesi yapabilmek için mezarlığa gidenlerin motosikletine ya da minibüsüne binerek gelip yakınlarıyla görüşebildiklerini belirtti. 

AA
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kırmızı bültenle aranan İranlı rapçi İstanbul'da gözaltına alındı