'Telekulak'ta bir istifa, bir gözaltı

'Telekulak'ta bir istifa, bir gözaltı

İngiltere'de haftalardır gündemin ilk sırasında yer alan telekulak skandalı bugüne kadarki en üst düzey kurbanını aldı

18 Temmuz 2011, Pazartesi 13:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ülkenin en kıdemli polis yetkilisi olan Londra Emniyet Müdürü Sir Paul Stephenson pazar günü akşam saatlerinde görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Stephenson, medya devi Rupert Murdoch'un, polis tarafından telekulak skandalı için sorgulanan eski yöneticilerinden Neil Wallis'i danışmanı olarak işe aldığı için eleştirilere hedef olmuştu. Stephenson'ın yine Wallis'in danışmanlığını yaptığı lüks bir kaplıcada ücretsiz tedavi gördüğü de ortaya çıkmıştı. Wallis geçen hafta skandala ilişkin soruşturma kapsamında polis tarafından sorgulanmıştı.

>> İŞTE MURDOCH'IN MEDYA İMPARATORLUĞU

>> SKANDALI FBI SORUŞTURACAK

>> TELEKULAK MURDOCH'A PAHALIYA MAL OLDU

>> 168 YILLIK GAZETE BÖYLE VEDA ETTİ

Başbakan David Cameron ve İçişleri Bakanı Theresa May, Stephenson'un istifasından duydukları üzüntülerini dile getirirken, eski emniyet müdürünü başarılı çalışmaları nedeniyle de övdüler.

Stephenson'un istifa açıklamasında Cameron'ın eski danışmanı, Murdoch grubunun eski yöneticisi ve skandalın odağındaki isimlerden Andy Coulson'la ilgili sözleri ise Başbakanlık için sıkıntı yarattı.

Cameron, Coulson'ı genel yayın yönetmeni olduğu Murdoch grubunun amiral gemisi News of the World'den istifası sonrasında, önce partisinin sonra da başbakanlığın iletişim daire başkanlığına getirmişti. Coulson, daha sonra bu görevlerinden de istifa etmek durumunda kalmıştı.

Stephenson, ''Coulson'ın tersine, Wallis News of the World'den istifa etmemişti ve bildiğim kadarıyla da telekulak skandalının ilk aşamalarındaki iddialarla kendisi arasında bir bağ kurulmamıştı'' dedi.

Başbakanlık ise, Coulson'ın istifasının suçu kabul anlamına gelmediğini, o dönemde gazetenin genel yayın yönetmeni olduğu için görevinden ayrıldığını duyurdu.

GÖZALTINA ALINIP KEFALETLE BIRAKILDI

News International'ın yöneticisi Rebekah Brooks ise pazar günü yolsuzluk ve telefon dinleme şüphesiyle gözaltına alındı ancak kefaletle serbest bırakıldı. Brooks, telekulak skandalının yaşandığı iddia edilen dönemde News of the World gazetesinin genel yayın yönetmeniydi.

Brooks, telefonların dinlendiğinden haberdar olmadığını söylüyor.

BBC TÜRKÇE

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nijer'de anaokulunda yangın çıktı, 20 çocuk hayatını kaybetti