Temel Karamollaoğlu kimdir? Kaç yaşında ve nereli? Aday oldu!

24 Haziran seçimlerine 54 gün kala Saadet Partisi cumhurbaşkanı adayını açıkladı. Yapılan açıklamada Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu oldu. Bu flaş gelişme sonrası Temel Karamollaoğlu'nun kim olduğu en çok aratılan konu oldu.
 

01 Mayıs 2018, Salı 10:22
A A
24 Haziran cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerine 54 gün akal Saadet Partisi, cumhurbaşkanı adayını açıkladı. Genel Başkan Temel Karamollaoğlu cumhurbaşkanı adayı oldu. Karamollaoğlu'nun şimdi 100 bin oy toplaması gerekiyor. Bu flaş gelişme sonrası vatandaşlar da "Temel Karamollaoğlu kimdir?" sorusunu sormaya başladı.

TEMEL KARAMOLLAOĞLU KİMDİR?

Saadet Partisi (SP) 6. Olağan Kongresi'nde Genel Başkanlık görevini icra eden Temel Karamollaoğlu, 7 Haziran 1941 tarihinde Kahramanmaraş ilinde dünyaya geldi. Bürokrasi ve siyaset alanında aktif olarak faaliyetlerini yürüten Temek Karamollaoğlu; Milli Selamet Partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Saadet Partisi yönetimlerinde görevde bulundu. 1968 yılından vefatına kadar 45 yıl boyunca Necmettin Erbakan’ın yakın çalışma ekibinde bulunan Temel Karamollaoğlu, 16, 20 ve 21. dönemlerinde milletvekilliğe getirilmiştir.

Aslen Sivaslı olan Temel Karamollaoğlu, lise eğitimini 1959 tarihinde Kayseri’de bitirdi. Üniversite eğitimini ise 1964 tarihinde, Manchester Üniversitesi Tekstil Teknoloji bölümünden tamamlayarak mezun oldu. 1960 tarihinde Sümerbank bursu aracılığıyla eğitim için İngiltere’ye giden Temel Karamollaoğlu, yüksek lisans eğitimini de, Manchester Üniversitesi’nde bitirdi. 

1967 ve 1972 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatında Tekstil Sektör Uzmanı olarak görevde yer aldı. 1989-1995 yılları arasında Sivas Belediye Başkanlığı, özel sektörde ve kamu kesiminde üst düzey yöneticilik görevini icra eden Temel Karamollaoğlu, tarihler 30 Ekim 2016’yı gösterdiğinde Saadet Partisi Genel Başkanı seçildi. Evli ve beş çocuk sahibi olan Temel Karamollaoğlu, 1975 ve 1977 yılları arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında ilk olarak Teşvik ve Uygulama Genel Müdürü, hemen arkasından Yaygın Sanayiden Sorumlu Müsteşar Muavini olarak görev aldı.

Aktif siyaset hayatından bir dönem uzak kalan Temel Karamollaoğlu, ilk olarak özel sektörde danışmanlık yaptı, arkasından beş yıl boyunca Bahariye Mensucat’ın Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. 1977 yılında aktif siyasi hayata başlayan Temel Karamollaoğlu, Milli Selamet Partisi'nden Sivas Milletvekili seçildi ve 1978 tarihinde Parti Genel Kurulu Üyeliğine getirildi. 1987 yılında referandumla birlikte siyasi hayata geri döndü ve Refah Partisi Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi.

1987 genel seçimlerinde milletvekili adayı olan Temel Karamollaoğlu, 2001 tarihinde Fazilet Partisinin kapatılma kararının sonrasında Saadet Partisi’nin kuruluşunda yer almasıyla birlikte Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini icra etmeye başladı.

1995 Genel Seçimlerinde Refah Partisinden Sivas Milletvekili olarak yeniden Meclis’e giren Temel Karamollaoğlu, aynı zamanda NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi olarak görevde bulundu. Türkiye’yi temsilen tüm Avrupa ülkelerine ve çok sayıda ülkeye gitti. 

Temel Karamollaoğlu, Refah Partisi’nin Anayasa Mahkemesince kapatılma kararının alınmasının akabinde Fazilet Partisine katılım gösterdi.1999 seçimlerinde ise Sivas’tan tekrar Milletvekili olarak göreve getirildi. 


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.