TEOG’da sosyal etkinliğe ek puan dönemi

TEOG sisteminde bu yıl başlayacak pilot uygulamayla tüm sosyal ve yöresel etkinlikler sisteme dahil edilecek. Yeni sistem, 2017-2018 eğitim öğretim yılında test edilecek
 

29 Haziran 2017, Perşembe 17:37
A A
TEOG’da sosyal etkinliğe ek puan dönemi
Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yıl itibariyle başlatacağı pilot uygulamada sosyal anlamda aktif olan öğrenciler TEOG’da daha avantajlı olacak.

YÜZDE 20 KATKI SUNACAK

Sosyal, kültürel, sanatsal bilimsel her türlü etkinliğe katılan öğrencilere TEOG puanının yanı sıra ek bir puan verilecek. Ek puanın orta öğretim puanının yüzde 20’sini oluşturması bekleniyor.

Sinemaya, konsere, müzeye, konferanslara katılan yani her tür sosyal kültürel, sportif bilimsel etkinliğe katılan öğrenci ek puan almaya hak kazanacak.

Bu etkinlikler okullar tarafından ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ve federasyonların akredite ettiği özel kurumlar tarafından düzenlenebilecek.

81 İLDE DE AÇILACAK

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurma kararı aldığı sosyal etkinlik merkezlerinde de düzenlenebilecek. Bu merkezler belediyeler tarafından 81 ilde en ücra köşelerde bile açılabiliyor olacak.

Öğrencilerin katılımı ayrı, etkinliğe katılma ayrı, etkinlikte bir derece alma ayrı puanlandırılacak. Örneğin karate olimpiyatlarına katılan ve karate kursuna giden bir öğrencinin aldığı puan farklı olacak. 81 ilde eşitlik sağlanması amacıyla Nevşehir’de çömlekçilik kursu, Karadeniz’de halk oyunları kursu gibi etkinliklere katılım sağlanacak.

 
Sıradaki haber yükleniyor...