TEOG sonuçları 14 Ağustos'ta

Merakla beklenen TEOG yerleştirme sonuçları cuma günü açıklanıyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geçen yıl yerleştirme sırasında yaşanan aksaklıkların bu sene tekrarlanmayacağını söyledi

12 Ağustos 2015, Çarşamba 00:41
A A
TEOG sonuçları 14 Ağustos'ta

1 milyon 282 bin 512 öğrencinin girdiği TEOG sınavı sonrası merakla beklenen yerleştirme sonuçları 14 Ağustos Cuma günü açıklanıyor. TEOG, öğretmen atamaları ve özel okul teşvikleriyle ilgili bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TEOG’da geçen yıl yaşanan aksaklıkların giderilmesi için düzenlemeler yaptıklarını belirtti. Bakan Avcı, “Velilere yaşattığımız, mahcup olduğumuz durumu yaşatmamaya çalıştık” dedi. Bu sene özel okula gitme şartını ve A, B grubu uygulamasını kaldırdıklarını anlatan Bakan Avcı, bir okula yerleşemeyenlerin ya da hiç tercih yapmayanların açık liseye kaydedileceğini, özel okula kayıt yaptıranları ise programdan düştüklerini söyledi

37 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK

Öğretmen atamalarına da değinen Avcı, bu ay içinde 37 bin atama yapılacağını bildirdi. Atanacak öğretmen sayısının 47 binden, 37 bine indiği yönündeki soruları da yanıtlayan Bakan Avcı, “Yanlış anlamadan kaynaklanıyor. Maliye Bakanlığı bize de ’sizin için 47 bin kadro ayrılmış ancak 37 binini kullanabilirsiniz’ dedi” diye konuştu. Eş durumu tayinlerinin üç yıldan iki yıla indirilmesinin henüz netleşmediğini de kaydeden Avcı, sendikalar ve ilgili taraflarla konuyu görüşmeye devam ettiklerini belirtti.

230 bin öğrenciye teşvik

Özel okul teşviklerinde en temel şartın teşvikleri, gerçekten buna ihtiyacı olanlara vermek olduğunu söyleyen Avcı, "O yüzden tabii ki akademik başarı şartını da arıyoruz. Hem ilk defa yararlanacaklar için, hem de teşvikin devam etmesi için de başarı şartı arıyoruz. Onun da önüne geçen bir kriter daha var, ihtiyaç. Bu yıl 230 bin öğrencimize teşvik vereceğiz. Vazife başındayken vefat eden Milli Eğitim Bakanlığı görevlisi çocuklarına artı puan verilecek" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.