Terlemeye doğal çözüm: Adaçayı

Bunaltıcı sıcak havalar aşırı terlemeyi de beraberinde getiriyor. Vatandaşlar terlemeye karşı doğal ürünlerin satıldığı aktarların yolunu tuttu. En çok satılan bitki ise adaçayı oldu

04 Temmuz 2017, Salı 10:28
A A
Havaların ısınmasıyla birlikte adaçayına rağbet arttı.

Kırklareli Lüleburgaz'da faaliyet gösteren aktar işletmecisi Cengiz Bal, haftada 10 kilo adaçayı sattıklarını söyledi.

Cengiz Bal adaçayının faydalarını şöyle sıraladı;

*Adaçayı yaz aylarında aşırı terlemeyi önlüyor.
*Hormon dengesizliğini de düzenliyor.
*Sinir ve strese iyi geliyor yani sakinleştirici özelliği var.
*Hafızayı güçlendirir.
 

ADAÇAYININ KULLANIMI


Cengiz Bal, adaçayının kullanımının da çok basit olduğunu söyleyerek, "Kaynamış suya adaçayını atıyoruz ve 5-10 dakika demlenmesini bekliyoruz. Demlendikten sonra süzüyoruz. Adaçayı limon ve bal ilave edilerek içilebilir. 10 dakikayı geçen demlemelerden sora tadı acılaşıyor. O yüzden 10 dakikadan fazla demlemeyin” dedi.


"ADAÇAYININ 200 ÇEŞİDİ VAR"


Kış ayına göre talep fazla olduğunu kaydeden Cengiz Bal, “Adaçayının aynı zaman saf öz suyu ve yağı da mevcut. Bu ürünlere de talep var. Haftada 10 kilo adaçayı satıyorum. Adaçayının 200 çeşidi mevcut. Bizim sattığımız tıbbi adaçayı. Adaçayı Kaz Dağları'ndan geliyor. Adaçayının kilosu 40 TL, 500 ml saf öz suyu 15 TL, yağı da 10 TL. Adaçayına kış aylarına göre talep fazla” şeklinde bilgi verdi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.