'Terminatör'e karşı 27 milyon dolar bağış

Dijital çağ, hayatın her alanında yenilikler sunarken, yapay zekalı robotların da hayatımıza gireceği gün giderek yaklaşıyor

11 Ocak 2017, Çarşamba 16:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İnsanlığın faydasına dokunacağına inanılan robot teknolojisinin, korkutucu bir kehanet şeklinde sunanlar da var.

Bazı bilim insanları, yapay zekalı organizmaların, bir gün ‘Terminatör’ veya ‘Matrix’ filmlerindeki gibi insanların yetenekleri ve pozisyonlarını elde ederek baskın güç haline gelebileceğini belirtiyor.

Bu teoriyi göz ardı etmemek için şimdiden harekete geçildi. ABD'nin en prestijli üniversitelerinden Harvard ve MIT'de bu alanda yapılacak araştırma için 27 milyon dolar bağış toplandı.

LinkedIn'in kurucusu Reid Hoffman ve eBay'in kurucusu Pierre Omidyar, yapay zekadan korunmak için 10'ar milyon dolar bağışladı.

Bu bağış ile yapay zekanın etik çizgide kalması ve topluma zarar vermemesi için atılması gereken adımlar MIT ve Harvard'lı akademisyenler tarafından araştırılacak.

Teknolojik gelişimlerin etkilerinin şimdiden özellikle market ve ulaştırma sektörlerinde, kasiyersiz kasa ve şoförsüz taksi gibi hizmetlerde etkilerini göstermeye başladığı ifade ediliyor.

Yapay zeka ile ilgili olası problemler son zamanlarda başta ABD olmak üzere pek çok ülkenin gündeminde.

Beyaz Saray, geçtiğimiz haftalarda artan yapay zeka çalışmalarının, toplumda eşitsizliğe yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi tarafından yayımlanan raporda, yapay zeka çalışmalarının, ulusal ve küresel bazda ekonomiye katkılarına rağmen, ilgili yasalar konusunda "katı" duruş sergilenmediği taktirde toplumda eşitsizliğe yol açabileceği belirtilmişti.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Özlüce Yer altı şehri' turizme açılacağı günü bekliyor