Tersten konuşan çocuğun başı dertten kurtulmuyor!

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Üstüntaş köyünde yaşayan 12 yaşındaki 6. sınıf öğrencisi Mücahit Bayraktar, söylenenleri tersten anlayıp konuşabiliyor. Bayraktar bu yeteneği yüzünden ise arkadaşları ile defalarca kavganın eşiğine geldi

03 Nisan 2017, Pazartesi 11:35
A A
Tersten konuşan çocuğun başı dertten kurtulmuyor!
Şanlıurfa Siverek'te Üstüntaş Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Mücahit Bayraktar, tüm söylenenleri tersten anlayıp konuşabiliyor;  arkadaşlarının okuduğu metinleri bir çırpıda tersten söyleyerek sohbet sırasında sorulan sorulara da tersten cevap verebiliyor. Uzun cümleleri de hiç takılmadan tersten okuyan Mücahit’in bu hali zaman zaman yanlış anlaşılmalara sebep olsa da yeteneğini görenler şaşkınlığını gizleyemiyor.


KİMİ ZAMAN KÜFÜR ZANNEDİYORLAR! 


Köyde ilk zamanlar karşılaştığı kişilerin sorularına tersten cevap veren Mücahit’i yanlış anlayanlar, kendisine küfredildiğini zannedip çocuğu dövmeye kalktı. Karşısındakileri tersten konuşup cevap verdiğine ikna etmeye çalışan Mücahit'in birçok yakını ve arkadaşıyla arası bozuldu.


'ELİNE KAĞIT KALEM AL, DEDİKLERİMİ YAZ'


Mücahit Bayraktar’la yaşıt dayısı Mehmet Bayraktar, evde konuşurken sorusuna anlamadığı bir cevap verdiğini söyleyerek, "Küfrettiğini sandım. Çıkışta seni döveceğim dedim. 'Eline bir kağıt kalem al ve söylediklerimi yaz' dedi, yazdım, tersten okudum, anladım ki tersten konuşuyormuş" dedi.
 

'ACABA NE DEDİ?'


Baba Mevlüt Bayraktar durumu birkaç ay önce fark ettiklerini söyledi. Baba Bayraktar, "Olumlu ve olumsuz yanları var. Olumlu tarafı tersten okuyarak kendisini daha fazla geliştiriyor. Olumsuz yanlarıysa bazen kendisinden bir şey istediğimiz zaman havamızda olmadığımız zamanlar tersten cevap verdiği zaman ’Acaba ne dedi?’ diye, tabi daha sonra hatırlıyoruz ki tersten cevap veriyor. Arkadaşları arasında konuşurken tersten cevap verince yanlış anlaşıldı ilk dönemlerde" diye konuştu.
 

EN BÜYÜK HAYALİ 'TERSÇE'NİN RESMİ DİL OLMASI


Baba Mevlüt Bayraktar ise oğlunun bir gün ülkenin resmi dilini tersçe olarak belirleme hayali kurduğunu söyledi. Amca Zülküf Bayraktar ise Mücahit’in konuştuklarını anlamadıklarını söyledi. Konuştuklarını anlamayan arkadaşlarının bazen kendisini tehdit ettiğini söyleyen amca Bayraktar, zamanla duruma alıştıklarını belirtti.İHA muhabirinin konuşmaya çalıştığı Mücahit Bayraktar sorulara da tersten cevap verdi. Anlaşılmaması üzerine konuşmasını düzelten Bayraktar, yeteneğini tesadüfen fark ettiğini söyledi. Bayraktar, "Sonra alıştım buna, arkadaşlarımla paylaştım, bazıları beni yanlış anladı, bazıları da gerçekten tersten konuştuğumu fark etti. İlk zamanlar anlamayanlar biraz kızdı, bazıları 'Sen bize küfediyorsun; seni döveceğiz' dediler. İnanmayanlara 'söylediklerimi yazın ve tersten okuyun' dedim, doğru söylediğimi o zaman anladılar. Bazıları kendilerine öğretmemi istedi, kimisi 'bunu nasıl yapıyorsun' diye sordu. Ben de 'Gözlerimin önüne geliyor, direkt tersten söylüyorum' dedim" ifadelerini kullandı.
 
İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.