Tesettürlü hanımlar için 10 saç bakım önerisi

Başörtülü kadınlar saç sağlığı konusunda kimi zaman daha şanslı, kimi zaman daha şanssız. Çünkü genellikle saçları daha az işlem gördüğü için daha az yıpranıyor ancak günün büyük bölümü kapalı kaldığı için Güneş görmüyor. Bu nedenle Güneş görmeyen saçlar için bakıma ihtiyaç duyuyorlar. 'Kapalıyım saçlarım çok dökülüyor' diyorsanız yalnız değilsiniz, çünkü tesettürde saç dökülmesi oldukça sık karşılaşılan bir durum.

09 Ocak 2021, Cumartesi 11:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tesettürlü kadınlarda saç bakımı oldukça önem taşır. Saçın gün boyunca kapalı olması saç derisinde kurumaya ve terlemeye yol açar. Kapalı kalan saçın bakımı normal saç bakımına göre farklılıklar gösterir. Gün boyu saçı kapalı kalan başörtülü kadınların saçı düzgün bakım yapılmadığı takdirde incelir ve kırılmalar meydana gelir.

1. Her gün değil, iki günde bir duş alın

1. Her gün değil, iki günde bir duş alın

Yüksek nemli ve sıcak iklimde yaşayan tesettürlü kadınların saçında terleme ve kaşıntı meydana gelir. Her gün saç yıkamak ise saçın doğal yağlarını kaybetmesine yol açar. Bunun sonucunda saç kurur ve kırılır.


 2. Uyurken saçlarınızı sarın

2. Uyurken saçlarınızı sarın

Gün boyu az hava alan saçlarınızı gece uyurken korumanız son derece önemli. Toplamak yerine, gece ince bir fularla saçlarınızı sarıp uyursanız, muhtemel kırıklara karşı saçlarınızı korumuş olursunuz.


 3. Saç toplama şekli önemli

3. Saç toplama şekli önemli

Saçların her gün aynı şekilde toplanması, saç kırılmalarının en önemli sebebidir. Sağlıklı saçlar için saçlarınızı çok sıkmadan ve her gün farklı şekilde toplamanız son derece önemli.

 4. Durulanmayan saç bakım kremi kullanın

4. Durulanmayan saç bakım kremi kullanın

Tesettürlü kadınlar böyle durumlarda mutlaka durulanmayan saç kremi kullanmalıdır. Durulanmayan saç kremi saçı doğal etkenlere karşı korur, saçın kıvrılmasını ve dolanmasını önler. Durulanmayan saç kremi yerine kuru şampuan da kullanılabilir. 

 5. Başörtüsü hijyeni

5. Başörtüsü hijyeni

Başörtülerinizi yalnızca bir gün kullanın. Kepek sorunu yaşamamak için bu çok önemli bir noktadır.

 6. Ilık su ile duş alın

6. Ilık su ile duş alın

Sıcak su ile duş alınmamalıdır. Soğuk havalarda sıcak su ile duş almak tercih edilse de sıcak su saç için elzem olan yağları ve nemi ortadan kaldırır. Sıcak su kafa derisini ve saçı sertleştirir. Ilık su ile duş almak saç sağlığı için idealdir. Ilık su kafa derisindeki gözenekleri geçici olarak kapatır ve saç foliküllerini düzleştirir. Bu sayede saç folikülleri kafa derisine daha sıkı tutunur ve saç kaybının önüne geçilir.

 7. Saçlarınızı sık sık tarayın

7. Saçlarınızı sık sık tarayın

Saçlarınızı sık sık taramanızı da öneririz bakım alması için. Çünkü saçları sürekli taramak kan akışının da hızlı bir süreçte gerçekleşmesini sağlar. Gün içerisinde fırsat buldukça saçlarınızı taramanızı öneririz. Bonenizi çıkardıktan sonra düzenli bir şekilde tarayacağınız saçlarınız sizin çok daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasını da başarmış olacaktır.

 8. Saçınıza nefes aldırın

8. Saçınıza nefes aldırın

Başörtülü kadınların saçı günün büyük kısmında kapalı kalır. Fakat evde kalınan sürede saçların hava ile temas etmesi için örtünün çıkarılması önerilir. Bu sayede kafa derisi ve saç nefes alır. Evde de başörtüsü takmayı tercih edenler ise örtüyü biraz gevşeterek saçın hava ile temas etmesini sağlayabilir. 


  9. Başörtüsü takmadan önce saçınızı iyice kurulayın

9. Başörtüsü takmadan önce saçınızı iyice kurulayın

Özellikle saçlarınızı yıkadıktan hemen sonra başörtüsü kullanmamaya dikkat edin. Saçlar nemli iken daha fazla hava almaya ihtiyaç duyarlar. Nemli saçların kapanıp nefes alamaması kepek durumuna sebebiyet verecektir. Aynı zamanda da saç diplerinde çeşitli kaşıntılara sebebiyet vereceği için, saç bakımında sizler yıkama sonrasında mümkün oldukça saçlarınızı havalandırmaya ve bakımınızı da bu doğrultuda gerçekleştirmeye özen gösterin. Bu sayede cilt yapısı çok daha korunaklı bir düzene de yerleşmeyi başarmış olacaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vücutlarının bazı yerleri sayesinde ünlü olmuş 6 kişi