Tesla'nın otomatik pilotu ilk insanı öldürdü

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın sürücüsüz olarak hareket edebilen akıllı modellerinden Model S’in otopilot kontrolündeyken karıştığı ağır bir kaza, şoförün ölümüyle sonuçlandı.

02 Temmuz 2016, Cumartesi 20:13
A A
Tesla'nın otomatik pilotu ilk insanı öldürdü

 

ABD’de soruşturma altına olayda, Tesla otomobilin otopilotunun da şoförün de frene basmamış olması ve aracın tam hızla traktör romörkörüne çarpmış olması, akıllı otomobiller hakkında yeni güvenlik endişelerinin ortaya çıkmasına neden olacak.

 

Tesla’ya göre, kazanın yaşandığı şartlar, kolay oluşamayacak talihsiz şartların tümünü bir arada bulunduruyor. Traktör romörkörünün beyaz renkli olması ve güneş altında aşırı parlaması nedeniyle hem aracın sensörleri hem de şoför romörkü göremiyorlar. Otomobil, sanki yol boşmuş gibi, doğrudan romörkörün üzerine gidiyor. Üstelik çarpışma, aracın önünde yer alan çarpışma sensörlerinden değil, yerden çok yüksek olan romörkör kasası nedeniyle aracın ön camında gerçekleşiyor. Bu nedenle şoförün hayatını kurtaracak olan hava yastıkları devreye giremiyor.

 

Ancak tüm bu bulgular, kazanın sonucunu değiştiremiyor ve şimdi hem ABD’de hem de dünyada, otonom otomobillerin teknik yeterliliği hakkında büyük tartışmaların başlaması bekleniyor.

 

 

 

4.5G data trafiği yüzde 32 arttı

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...