The Times: Türk bakanları yasaklayan ülkeler ikiyüzlü

The Times: Türk bakanları yasaklayan ülkeler ikiyüzlü

İngiliz gazetesi, başyazısında Avrupa ülkelerinin kendi değerlerine ihanet ettiğini belirterek "Kim olursa olsun barışçıl gösteri hakkı, anayasal bir haktır" ifadesini kullandı

14 Mart 2017, Salı 09:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Türkiye ve Hollanda arasında yaşanan kriz, İngiliz basınının manşetlerinden inmiyor. Konuyu başyazısına taşyıyan The Times gazetesi, "Erdoğan yanlısı konuşmacıları susturmak Batı değerlerine ihanettir" başlığını kullandı. 

Gazete, Türk bakanların mitinglerini yasaklayan Avrupa ülkelerinin ifade özgürlüğü konusunda savunduklarını iddia ettikleri değerleri terk ettiğini yazdı. 

Avrupa kentlerinde Erdoğan yanlısı mitinglerin iptal edilmesinin doğru olmadığına dikkat çeken The Times, şu ifadeleri kullandı: 
 

"BARIŞÇIL GÖSTERİLER ANAYASAL HAK"


"Böyle yaparak savunduklarını iddia ettikleri değerleri terk etmiş oluyorlar.  Batılı devletler temel bir hak olan ifade özgürlüğüne sadık kalmak istiyorlarsa, tutarlı olmaları gerekir. Putin yanlısı, Putin karşıtı; Kim Jong-un karşıtı, Kim Jong-un yanlısı, kim olursa olsun barışçıl gösteri hakkı anayasal bir haktır. 
 

"TOYCA BİR HESAP HATASI"


Hollanda'daki Mark Rutte hükümeti Türk bakanları sınır dışı ederek tehlikeli bir yola girdi. Bu hamle Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik reform çağrılarının etkisini azalttı. Türkiye'nin önemli bir üyesi olduğu NATO içindeki gerilimleri artırırken, Türk kökenli göçmenlerin entegrasyonu konusunu daha da karmaşık hale getirdi.  Rutte yarınki seçimde tercihini Wilders'ten yana kullanabilecek göçmen karşıtlarının oylarını almaya çalışıyor. Fakat bu son derece toyca bir hesap hatasıydı. Türk bakanların sınırdışı edilmesi kesinlikle Kuran'ı yasaklamak ve camileri kapatmak isteyen Wilders'i güçlendirdi. 
 

"SİYASİ KUMAR"


Sonuçta bundan kim kârlı çıkacak? Kesinlikle liberal demokrasi veya Batı değerleri değil. Rutte popülizme karşı light popülizmle savaşıyor ama bu büyük bir siyasi kumar.  Avrupa Birliği göçmenlerin kontrolü konusunda Türkiye'yle işbirliğine ağır bir şekilde bağımlı. Bu da Erdoğan'a stratejik bir avantaj sağlıyor."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Emeklilik ikramiyesini kaptıran adam hayatının şokunu yaşadı