TikTok uygulamasının kullanıcı bilgilerini sattığı iddia edildi

Sosyal paylaşım sitesi TikTok hakkında, kullanıcı bilgilerini rıza dışında Çin'e sattığı iddiası nedeniyle dava açıldı.

03 Aralık 2019, Salı 15:07 Son Güncelleme:
A A
TikTok uygulamasının kullanıcı bilgilerini sattığı iddia edildi

ABD'de üniversite öğrencisi Misty Hong, sosyal paylaşım sitesi TikTok'un rızası dışında kullanıcı bilgilerini Çin'e satmakla suçladı. TikTok'a karşı dava açan Hong konu hakkında bir açıklamada bulundu.BBC'nin haberine göre, Çin teknoloji şirketi ByteDance'in sahibi olduğu sosyal paylaşım sitesi TikTok'a dava açan üniversite öğrencisi Misty Hong, kişisel bilgilerinin rızası dışında kullanıldığı iddiasında bulundu.

Hong, uygulamayı indirdiğini ancak hesap oluşturmadığını belirterek aylar sonra şirketin kendisi adına hesap açtığı ve paylaşmadığı videoları gizlice aldığını öne sürdü.

"Rıza dışında bilgi satarak haksız kazanç elde ediyor"

Dava kapsamında, TikTok, kullanıcıların rızası olmadan üyelik bilgilerini reklam ve kar amaçlı satmak ve bunun üzerinden haksız kazanç elde etmekle suçlanıyor.

Kişisel bilgilerin, ABD'deki kullanıcı profillerini tespit etmek ve kullanıcıları takip etmek için kullanılmış olabileceği ve kullanılabileceği iddia ediliyor.

Dünya genelinde yaklaşık 500 bin aktif kullanıcısı olduğu belirtilen TikTok, Amerikalı kullanıcıların bilgilerini saklamadığını açıklamıştı.

TikTok, kullanıcı bilgilerini Çin'deki sunucularda sakladığı ve bazı videolara da sansür uyguladığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Arnavutluk'taki depremde ölü sayısı 30'a yükseldi