Tim Cook: Eşcinsel olmak, bana tanrının en büyük hediyesi

Dünyanın en büyük 500 şirketi listesindekiler içinde eşcinsel olduğunu açıklayan ilk CEO olarak tarihe geçmiş bulunan Cook, "Eşcinsel olmak bana tanrının en büyük hediyesi' dedi

26 Ekim 2018, Cuma 19:07 Son Güncelleme:
A A
Tim Cook: Eşcinsel olmak, bana tanrının en büyük hediyesi

Eşcinsel olduğunu açıklayan ilk dev şirket CEO'su olan Tim Cook, CNN International ve PBS için Christiane Amanpour'a verdiği röportajda, 4 yıl önceki açıklamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"YARDIM ETMEK VARKEN SUSKUN KALMAK BENCİLLİK"

"Açıkladım çünkü internette eşcinsel olduğuma dair söylentileri okuyan çocuklar bana yazmaya başladılar. Gelen mektup ve e-postalarda cinsel eğilimleri yüzünden dışlandıklarını, zorbalığa uğradıklarını ve istismar edildiklerini anlatıyorlardı" dedi.

Apple CEO'su, mahremiyete önem verdiğini, ama nihayetinde cinsel kimliğini açıklayarak başkalarına yardım etmek varken suskun kalmasının bencillik olacağına karar verdiğini söyledi.

EŞCİNSEL OLDUĞUNU AÇIKLAYAN İLK CEO

"Onlar için bir şey yapmam gerekiyordu" diyen Cook, eşcinsel çocuklara olduğunuz gibi hayatta ilerleyebileceklerini ve büyük işler başarabileceklerini göstermek istediğini belirtti.

Fortune'un en büyük 500 şirket endeksinde eşcinsel olduğunu açıklayan ilk CEO olduğunu öğrendiğinde şoke olduğunu dile getiren Cook, diğer CEO'ların kendisinin izinden giderek açıklama yapmasından memnuniyetini ifade etti.

"AZINLIK OLMANIN NE DEMEK OLDUĞUNU ÖĞRENDİM"

Bu açıklamayı yapmanın bir lider olarak çok yardımını gördüğünü dile getiren Apple CEO'su "Azınlık olmanın ne demek olduğunu öğrendim. Azınlık mensubu olmak hissi insana çoğunlukta olmayan diğer insanlar için belli bir düzeyde empati kazandırıyor. Bu, liderlik rolü için de çok faydalı, çok öğretici oluyor" mesajını verdi.

'Eşcinsel olmaktan ve bunu açıklamaktan gurur duyduğunun' altını çizen Cook, "Bana tanrının en büyük hediyesi" vurgusunu yaptı.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.