TIR kuyruğu 10 km oldu

Bulgar TIR şoförlerinin dün başlayan protestoları sürerken Bulgaristan ile Türkiye arasında gümrük kapılarından TIR geçişleri yapılamıyor

17 Mayıs 2013, Cuma 11:32
A A
TIR kuyruğu 10 km oldu

Bulgar TIR şoförleri Bulgaristan'ın 'Kaptan Andreevo ve Lesova' sınır kapılarını kapattı. Çünkü Türkiye'den aldıkları ve üçüncü ülkelere geçişlerini sağlayan yol geçiş belgesinin (dozvola) artırılmasını istiyorlar. Yol kapama eylemi nedeniyle Türkiye ve Bulgaristan arasında da TIR'lar giriş çıkış yapamadığı için 10 km boyunca uzun kuyruklar oluştu.

BULGAR BAYRAĞI ÇEKEREK GİRİŞE KAPATTI

Bulgaristan’da dozvala temini konusunda sıkıntı yaşayan, taşıdıkları ihracat ve ithalat ürünlerini Türkiye ve kendi ülkelerine sokamayan Bulgar TIR sürücüleri, Kapıkule Gümrük Kapısı’nın karşısındaki Kaptan Andreova Gümrük Kapısı ve Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nın Karşısı’ndaki Lesova Gümrük Kapısı yolunun TIR giriş bölümünü bugün saat 09.00’da Bulgaristan bayraklı branda çekerek ulaşıma kapattı. Yol ulaşıma kapanınca iki ülkeye de TIR’ların giriş ve çıkışı yapılamadı. İki tarafta da uzun TIR kuyrukları oluşurken, Türk TIR sürücüleri duruma isyan etti.

'TÜRK TARAFINDAN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ'

Sıkıntıları çözülene kadar yolu ulaşıma açmayı düşünmediklerini anlatan Bulgaristan Nakliyeciler Derneği Başkanı Petkov Angelov, "Bulgaristan nakliye firmaları yaşanan olayı protesto ediyor. Bizi diğer ülkelerle aynı tutmuyorlar. Araçlarımız günlerce burada bekliyor. Türk tarafından anlayış bekliyoruz. Bulgar TIR’ı Fransa ve Almanya’dan yüklediği ürünle Kapıkule’ye geldiği zaman Türkiye’ye giriş yapamıyor. Çünkü bizden üçüncü ülkeye geçiş belgesi istiyorlar. Bulgaristan’da bu belge yok. Şu an bir Türk TIR’ı bin 500 litre mazot alıyorlar. Bu mazotla Almanya’ya gidip dönüyorlar. Biz Türkiye’ye girişimizde 500 litre mazot alabiliyoruz. Bu mazot yetmiyor ve Türkiye’den mecbur mazot alıyoruz. Biz Türk tarafnıdan anlayış bekliyoruz ve sorun çözülene kadar boykotumuz sürecek" dedi.

'HAKSIZ REKABET OLUYOR'

Bugün sabah saat 09.00’dan itibaran iki ülkeye de TIR’ların giriş ve çıkış yapamadığını belirten Trakaya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Gürkan Örgel ise, "Bulgaristan’da TIR şoförleri, geçiş belgesi alıyorlar. Yaptığımız kontrollerde, üçüncü ülkelere yük götürenlerden geçiş belgesi istiyoruz. Bulgaristan araçlarında bulunan geçiş belgesi üçüncü ülke için geçerli olmadığı için Ankara’dan gelen talimat yazısına istinaden göndermiyoruz ve yeni geçiş belgesi istiyoruz. Bu olaydan dolayı rahatsız oldukları için bir boykot yapıyorlar. Biz bizim TIR sektörünü korumamız lazım. Geçiş belgesi olmadan üçüncü ülkelere taşımacılık yapmaları haksız rekabet oluyor. Ayrıca TIR’ların depolarında mazot ölçümü yapıyoruz, 550 litreden fazla olduğu zaman vergilendirerek ülkemize sokuyoruz. Bundan da rahatsız oldular ve ölçüm yapılmasını istemediler. Biz bu sorunları Ankara’ya bildirdik. Ankara’da da bu konuyla ilgili bir görüşme var. Bulgar hükümeti de geçiş sürecinde olduğu için müdahale edemiyor. Kapıyı kapatmaları bir suçtur. Yasal işlem yapılması gerekir Bulgaristan tarafından. Saat 09.00’dan itibaren çıkış yapılamıyor. Boykotun bittiğine dair bir haberde almadık" dedi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Pakistan'da hükümet binasında yangın