Tırın bizim gümrük kapılarından çıkışı söz konusu değil

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Hatay Kırıkhan'daki tırla ilgili, "Aracın, bizim kayıtlarımıza göre, bizim gümrük kapılarından çıkışı söz konusu değil" dedi

A A
Tırın bizim gümrük kapılarından çıkışı söz konusu değil

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ümraniye Rizeliler Derneği'nin düzenlediği "Yardımlaşma ve Dayanışma" programında AK Parti hükümetleri döneminde gerçekleştirilen hizmetler ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yazıcı, "Hukuk adına görev ve yetkinizi kullanırken elbette ki amacınız kadar kullandığınız araç da önemlidir. Amaca varmak için giderken kırıp dökemezsiniz. Başkasının hakkını hukukunu ihmal edemezsiniz. Buna özen göstereceksiniz. Son günlerde tabii buna benzer, bu alanları ihlal eden uygulamalar görülüyor. İnşallah Türkiye bunlardan kısa zamanda sıyrılacak" dedi.

Programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yazıcı, Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'ndeki tırla ilgili soru üzerine, şunları kaydetti:

"Biz aşağı yukarı 8 ay önce yardım amaçlı taşımaların, Suriye'deki insanlara gündelik ihtiyaçlarını karşılayacak nihai tüketim maddelerini eriştirirken onların da sevkine belli koşullar altında gümrük hizmeti veriyoruz. Ama bu sıra olayları olunca Yemen'de gündeme geldi, Mısır'da gündeme geldi. Biz oraların basınlarını da takip ettik. Dolayısıyla bu olaylar ve bu söylemler başladığı günden itibaren yardım taşıyan araçları mutlaka risk değerlendirmesi içerisine alıyoruz. X-Ray'den geçiriyoruz. Sözü edilen taşıma yapan tır olduğu söylenen aracın, bizim kayıtlarımıza göre bizim gümrük kapılarından çıkışı söz konusu değil. Durum bu..."

İçişleri Bakanlığı'nın açıklamalarına işaret eden, bu konuda gerekli açıklamaların yapıldığını belirten Yazıcı, Suriye'deki gerilim ortamının ardından ilgili kapılarda uygulamaya konulan yeni kuralları hatırlattı.

Yazıcı, şöyle devam etti:
"Biliyorsunuz bizim Suriye'ye açılan gümrük kapılarımız belli statü içerisinde faaliyetlerini sürdürüyor. Yani Suriye'de iç kargaşa ortamı doğmadan önceki aktiflikte giriş çıkış faaliyeti yok. Komşu ülkede güvenlik sorunu başladığı günden itibaren biz Suriye'ye açılan kapılarımızın çalışmasını yeni kurallara bağladık. Bakan onayıyla bağladık. Orada da vatandaşlarımızın güvenliği öncelikli. Türkiye plakalı araçların Suriye'ye geçişini yasakladık, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Suriye'ye geçişini yasakladık. Ama Suriye'den Türkiye'ye geçecek olan gerek Suriye uyruklu gerekse 3. ülke uyruklu vatandaşların Türkiye'ye geçişine izin verdik. Suriye plakalı araçların da Türkiye'ye geçişine izin verdik. Ama Türkiye üzerinden transit geçiş yapmalarına izin vermedik."

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Türkiye 2014'e nasıl girdi?