Tırnağı sararmayan var mı?: Tırnak sararmasının 6 nedeni

Tırnakların biraz da olsa bakımsız kalmasıyla birlikte başımıza gelen ilk şey tırnakların sararması olur. Tırnak sararması neden olur, neyi yapmayı bırakmalıyım demek yerine oje sürüp geçiyoruz. Elbette bu tırnak sararmasının çözümü olmuyor. Oje sürmek yerine tırnak sararması nedenlerini araştırıp önlem almak. Peki tırnak sararması ne kadar sürede geçer? Bu, sizin tırnağınıza gösterdiğiniz özene göre değişir elbette. Tırnak sararmasının nedenlerine birlikte bakalım.

01 Şubat 2021, Pazartesi 09:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Sigara kullanımı

1. Sigara kullanımı

Sigaranın içindeki nikotin sebebiyle tırnaklar sararır. Sağlığa zararlı olan bu maddenin içindeki kimyasallar tırnakları da kötü etkiler ve sağlıksız uzamalarına sebep olur.

2. Vitamin eksikliği

2. Vitamin eksikliği

Yeterli miktarda C ve D vitamini alınmadığında tırnaklar sertleşir. Bunu engellemek için beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Yeterli D vitamini için ise cildin güneş görmesine özen gösterilmelidir.


3. Sürekli oje sürmek

3. Sürekli oje sürmek

Oje, tırnakların havasız kalmasına neden olur. Hava almayan tırnaklar da zamanla sararır ve güçsüzleşir.


4. Yaş ilerlemesi

4. Yaş ilerlemesi

Yaş ilerledikçe vücudumuz deforme olur. Vücut zamanla kendini yenileyemez duruma gelir, bu durum tırnaklara da yansır ve tırnaklarda sararmalar kendini gösterir.

 5. Tırnakların sürekli temizlik ürünlerine maruz kalması

5. Tırnakların sürekli temizlik ürünlerine maruz kalması

Temizlik yaparken eldiven kullanmıyorsanız veya işiniz gereği deterjan ve diğer temizlik maddelerini sık kullanıyorsanız tırnaklarınızda sararma görülebilir. Tırnakların üzerinde tırnağı koruyan yağ tabakası bulunur. Temizlik maddeleri de bu tabakanın zamanla yok olmasına ve tırnakların sararmasına neden olur.

 6. Bazı hastalıklar

6. Bazı hastalıklar

Tırnak sararması tiroid rahatsızlığı, akciğer, diyabet ve sedef gibi bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle tırnaklarınızda sararma görüyorsanız altında yatan nedenin mutlaka araştırılması gerekir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bunlar da mı varmış? 'Ay yok artık' dedirtecek yeni nesil estetik ameliyatlar