Tiyatronun çınarı Nejat Uygur hayatını kaybetti

Tiyatronun çınarı Nejat Uygur hayatını kaybetti

18 Kasım 2013, Pazartesi 20:56
A A

Nejat Uygur, 10 Ağustos 1927'de Kilis'te doğdu. Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Uygur, öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası. Kilisli sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edildi. Eğitimini Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde tamamladı. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okudu ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başladı.

1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi arttı. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisi oldu.

1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirdi.

Sarıyer, Çanakkale ve Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel bölümüne girdi; fakat mezun olamadı.

Tiyatroya profesyonel anlamda 1949'da "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım atmıştı.

Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirtmişti: Cquote Gençlik yıllarında Amerika'ya ulaşmak isteğiyle gemici olmuştu.

Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle "armut ağacının dibine düşmüş" ve tiyatrocu olmuşlardı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Cquote 13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile Süha, Kemal, Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya gelmişti.

Oğulları Süheyl ve Behzat Uygur son açıklamalarında Nejat Uygur'un artık geçmişiyle yaşadığını açıklamıştı.

Uygur, 10 Eylül 2007'de beyin damarlarında oluşan bir tıkanıklık nedeniyle vücudun sol tarafında kısmî felç geçirmişti.

Sağlık durumuna ilişkin yapılan basın toplantısında Uygur'un sol kolunu hareket ettiremediği, yüzünde kayma olduğu, bacağında biraz hareket olduğu, konuşmasının ise düzgün olduğu açıklanmıştı.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.