TOKİ İstanbul kura çekimi ne zaman? TOKİ kura sonuçları belli oldu mu?

TOKİ kura çekimi için nefesler tutuldu. Nisan ayının 19'unda sona eren başvurular sonrası artık yeni bir evre var, O da kura çekimi... Peki, kura çekimi ne zaman olacak?

30 Nisan 2019, Salı 12:12
A A
TOKİ İstanbul kura çekimi ne zaman? TOKİ kura sonuçları belli oldu mu?

Yüz binlerce vatandaşlın gözü kulağı TOKİ'nin yapacağı açıklamaya çevrilmiş durumda... 6 Mart'ta başlayan TOKİ 50 bin konut projesine 656 bin kişi başvurdu. Talebin çok olması ve son başvurunun üzerinden 11 gün geçmesi sebebiyle "TOKİ kura çekimi ne zaman?" sorusu yöneltiliyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir'de bu sorular daha da sıklaşmış durumda...

TOKİ KURALARI NE ZAMAN?

Bulut, 50 bin yeni sosyal konut projesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 5 Mart’ta müjdelendiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda hayata geçirilen projeye 6 Mart itibarıyla talep toplamaya başladıklarını anlatan Bulut, şöyle devam etti: "6-25 Mart tarihlerinde normal vatandaşlarımızın, 26 Mart-5 Nisan tarihlerinde emekli vatandaşlarımızın, 8-12 Nisan tarihlerinde en az yüzde 40 engelli vatandaşlarımızın, 15-19 Nisan tarihlerinde şehit aileleri ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerinin taleplerini topladık. 50 bin Yeni Sosyal Konut Projemize 636 bin 787 kişi başvurdu. Çok kısa bir süre içerisinde kura takvimini hazırlayarak kamuoyuna açıklayacağız."

"VATANDAŞLARIMIZ DÜŞÜK BEDELLE KONUT SAHİBİ OLABİLİYOR"

Proje kapsamında inşa edilecek konutların 32 bin 198’inin 2 1, 17 bin 802’sinin ise 3 1 olduğunu aktaran Bulut, alt gelir grubunda yer alan vatandaşların daha rahat konut sahibi olabilmeleri için 2+1 konut sayısını yüzde 64 olarak belirlediklerini söyledi.

Bulut, başvuruları tamamlanan 50 bin yeni sosyal konutun minimum maliyet ile bütçelendiğini belirterek, "Konutlarımıza yoğun talep geliyor. Sosyal konut ürettiğimiz için vatandaşlarımız kira öder gibi hatta daha düşük bir bedelle konut sahibi olabiliyor. 2 1 konutlar 116 bin 400 liradan başlayıp aylık 388 lira taksitle, 3+1 konutlar 170 bin 720 liradan başlayıp, aylık 759 lira taksitle satışa sunuldu." bilgisini verdi.

TOKİ olarak dar ve orta gelir grubundaki vatandaşların yanı sıra engelliler, şehit aileleri ve maluller ile emeklilere yönelik konut üretimlerini sürdürdüklerini vurgulayan Bulut, 50 bin yeni sosyal konut projesinde yüzde 10 şehit aileleri ve vazife malullerine, yüzde 5 engellilere, yüzde 25 de emeklilere kontenjan ayırdıklarını dile getirdi.

Sıradaki haber yükleniyor...