Toz diyabet riskini artırıyor

Toz diyabet riskini artırıyor

Hayatı kolaylaştırmak, yolda geçen zamanı kısaltmak için merkezi bir muhitte, işlek bir cadde üzerinde ev tutarken bir kez daha düşünün! Zira diyabete yakalanma riskinizi arttırmış olabilirsiniz

21 Mayıs 2012, Pazartesi 10:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenen 2012 Diyabet Kongresi'nde sunulan iki farklı araştırma, işlek caddelerin yakınında yaşayanların diyabete yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi. Araştırmaya göre, hava kirliliği ve zararlı organizmaları engellemek amacıyla tarımda kullanılan kimyasal maddeler yani pestisitler Tip 2 diyabet riskini arttırabiliyor.

Almanya’nın Ruhr Bölgesi’nde yapılan bir araştırma evleri ana cadde kenarında bulunanların diyabete daha sık yakalandıklarını ortaya koyuyor. ABD'de yapılan bir başka araştırmaya göreyse evleri işlek bir caddede bulunan kadınlarda diyabet görülme oranı diğer kadınlara oranla yüzde 20 daha fazla. Fareler üzerinde yapılan çalışmalar da sürekli toza maruz kalmanın vücuttaki enerji elde edilmesini sağlayan tepkimelerde yani katabolizmada bozukluklara yol açtığını, insülin direnci ve Tip 2 diyabet riskini arttırdığını gösteriyor.

YENİ ARAŞTIRMALARA İHTİYAÇ VAR

Ancak araştırmacılar bu konudaki çalışmaların henüz çok yeni olduğunun altını çizdi. Alman Diyabet Merkezi'nden Michael Roden, diyabet hastaları arasında ana cadde yakınında yaşayanlara sıklıkla rastlandığını ancak bu durumun kesin olarak diyabete neden olduğu konusunda elde henüz yeterli kanıt bulunmadığını kaydetti. Roden "Büyük ihtimalle burada yeni bir risk faktöründen söz ediyoruz" şeklinde konuştu.

Kongreye katılan uzmanlar fazla kilo, sigara kullanımı ve hareket azlığı gibi etkenlerin diyabete adeta davetiye çıkardığına bir kez daha dikkat çekti.

DW TÜRKÇE

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sık migren atağına en az 6 aylık önleyici tedavi