Tramvayda kürtaj eylemi

Antalya'da Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği üyesi kadınlar, yasal kürtaj için küresel eylem günü nedeniyle nostaljik tramvayda eylem yaptı. Tramvayı dövizlerle süsleyen kadınlar, "Kürtaj haktır, engellenemez" sloganı attı

28 Eylül 2013, Cumartesi 18:59
A A

28 Eylül’ün ulaşılabilir, güvenli, yasal kürtaj için küresel eylem günü olması nedeniyle Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği üyesi 40 kadın, Metin Kasapoğlu Kavşağı’ndan Konyaaltı Varyant girişine kadarki güzergahında nostaljik tramvayın içinde eylem yaptı.

Tramvayın pencerelerine ’Benim bedenim benim kararım’, ’Kürtaj hak yasaklama cinayettir’, ’Elini, dilini bedenimden çek’ gibi dövizler asan kadınlar, güzergah boyunca da slogan attı. Tramvayda oyun oynayan ve halaylar çeken kadınların eylemine dışarıdan gören kadınlar da destek verdi.

Kalekapısı mevkiinde tramvaydan inerek Attalos Heykeli önüne gelen eylemci kadınlar, burada basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Fatmagül Bozkaya, 28 Eylül’ün Latin Amerika’da Karayipli kadınların son 20 yıldır kürtaj hakkına erişim için verdikleri mücadelenin başladığı gün olduğunu söyledi.

Son zamanlarda Türkiye, İspanya, Polonya, İsviçre gibi ülkelerde kürtaj hakkına saldırılması üzerine 28 Eylül’ün kürtaj hakkı için mücadele günü ilan edildiğini belirten Bozkaya, "Türkiye’de hükümetin doğrudan kürtaj hakkını yasaklamaya yönelik politikalarını ortak sorunumuz olan bu saldırıları tüm dünya kadınları olarak protesto ediyoruz" dedi.

Eylemde, kadınlar olarak yasal kürtaj hakkının korunması, 12 haftaya kadar ücretsiz, güvenli kürtaj hizmetinin devlet tarafından sağlanması, kürtajı erkeğin iznine bağlayan tüm yasal mevzuatın iptali, doğum kontrol yöntemlerine erişimin kolaylaştırılması, bu hizmetlerin ücretsiz sağlıklı ortamda verilmesi, erkeklerin de doğum kontrol konusunda bilinçlendirilmesi gibi talepler sıralandı.

Mehmet ÇINAR/ ANTALYA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.