Trump, Çin'e gümrük vergisinde çıtayı yükseltti: 505 milyar dolar!

ABD Başkanı Donald Trump 505 milyar dolar değerinde Çin menşeli ürüne gümrük vergisi getirmeye hazır olduğunu söyledi. İki ülke şimdiye kadar karşılıklı süren ticaret savaşı misillemeleri sürecinde sadece 34 milyar dolarlık ürüne ek gümrük vergisi uygulamaya başlamıştı

20 Temmuz 2018, Cuma 13:51
A A

Çin menşeli ürünlere uygulanacak gümrük vergisiyle ilgili olarak CNBC'ye konuşan Trump, "500'e çıkmaya hazırım" dedi.

Bu rakamla Trump'ın, ABD'nin Çin'den 2017'de gerçekleştirdiği 505 milyar dolarlık ithalata atıfta bulunduğu belirtiliyor.

ABD Nüfus İdaresi verilerine göre 2017 yılında ABD, Çin'e 129.9 milyar dolar ihracat yaparken, Çin'in ABD'ye yaptığı ihracatın hacmi 505 milyar dolar olmuştu.

'ÇİN TARAFINDAN KAZIKLANIYORUZ'

Trump konuya ilişkin şunları söyledi: "Bunu siyaset olsun diye yapmıyorum, bunu ülkemiz için doğru olan bu diye yapıyorum. Çok uzun bir süredir Çin tarafından kazıklanıyoruz. ABD ticaret ve para politikaları da dahil bir çok alanda suiistimal ediliyor. Çin'i korkutmak istemiyorum. Onlar da iyi olsun istiyorum. Başkan Xi'yi çok seviyorum ama bu durum hiç adil değil."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.