Trump, TikTok'u yasaklamasını önlemeye yönelik planını duyurdu

Trump, TikTok'u yasaklamasını önlemeye yönelik planını duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump, Pekin'e karşı yürüttüğü jeopolitik-stratejik mücadelenin malzemelerinden biri haline getirdiği Çin menşeli video paylaşım uygulaması TikTok'u yasaklamasını önlemeye yönelik anlaşma planıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

21 Eylül 2020, Pazartesi 17:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Daha önce gazetecilere ABD'li yazılım devi Oracle ile perakende satış devi Walmart'ın TikTok'un ABD'deki operasyonlarını devralmaya yönelik anlaşmasını onaylayacağına dair açıklama yapmış bulunan Trump, bu kez onay için koşul duyurdu.

Fox News'a konuşan Trump, Çin menşeli video paylaşım uygulaması ile ABD'li ortakları arasındaki anlaşma planının yönetiminin onayını alabilmesi için Oracle ve Walmart'ın TikTok üzerinde mutlak kontrol sağlaması gerektiğini söyledi.

TikTok'un sahibi olan Çinli şirket ByteDance'ın herhangi bir kontrolünün kalmaması gerektiğine işaret eden Trump, Oracle ve Walmart'a hitaben "(TikTok) Üzerinde mutlak kontrolleri olacak. Mutlak kontrolleri olmadığını bulursak, anlaşmayı onaylamayız" dedi. Durumu çok yakından takip ettiklerini sözlerine ekledi.

Trump yönetimi, ABD'de 100 milyon kullanıcısı olan, 175 milyondan fazla kez indirilen TikTok'un kullanıcı verilerini Çin Komünist Partisi'ne (ÇKP) verebileceği gerekçesiyle uygulamayı Amerikalı bir şirketin kontrolüne geçmediği takdirde yasaklama kararı çıkarmıştı. 

Trump'ın ABD'de TikTok yasağı adımları üzerine ByteDance uygulama için Microsoft ve Oracle ile ilkin satış, ardından ortaklık görüşmelerine başladı.

Pazarlıkların doğrudan satıştan ortaklığa evrilmesinin nedeni, Pekin yönetiminin ihracat kontrol kurallarını güncelleyerek TikTok'un algoritmasının yabancı alıcıya devredilmesi üzerinde söz sahibi olması.

Bu süreçte Microsoft çekildiğini açıklarken, ByteDance ile Oracle-Walmart ortaklığı arasında Trump'ın yasağından kaçınmak için TikTok Global adında yeni bir şirket kurulması görüşmelerine geçildi. Haftasonunda Trump, bu üçlünün vardığı ve kendisine sunduğu anlaşmaya prensipte onay verdiğini söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Justin Bieber'ın elektrikli Rolls Royce aracının fiyatı 500 bin dolar