Trump’ın avukatı: Başkan kendini de affetme yetkisine sahip

ABD Başkanı Donald Trump’ın avukatı Rudy Giuliani, ABD’de bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Başkanın federal soruşturmalara karşı sonsuz bir gücü olduğunu ve herhangi bir durumda kendisini de affetme yetkisi bulunduğunu söyledi

03 Haziran 2018, Pazar 19:31
A A
Trump’ın avukatı: Başkan kendini de affetme yetkisine sahip

ABD Başkanı Donald Trump’ın avukatlarından Rudy Giuliani, Başkanın kendini affetme yetkisi olduğunu söyledi.

Giuliani, ABD televizyon kanalı ABC’de düzenlenen "Bu hafta" programına katılarak Başkan Trump ve hakkında devam eden Rusya soruşturmasına ilişkin soruları cevapladı.

SAVCIYA GÖNDERME

Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarına ve Trump’ın kampanyasıyla Rusya arasında "uygunsuz bir koordinasyon" olup olmadığını araştıran özel yetkili Savcı Robert Mueller’e gönderme yapan Giuliani, Trump üzerinde yoğun bir baskının olduğunu söyledi.

FEDERAL SORUŞTURMALARDA SONSUZ GÜCÜ VAR

Trump’ın hukuk danışmanlarının özel savcı Mueller’e bir mektup yollayarak ifadesinin alınması konusunda baskı uygulanamayacağını söylediklerine vurgu yapan Giuliani, Başkanın federal soruşturmalara karşı "sonsuz" bir gücü olduğuna ve herhangi bir durumda "affetme" yetkisini kullanabileceğine dikkat çekti.


Rudy Giuliani, "Başkan kendisini affedebilir mi?" sorusu üzerine, "Bunu kullanmaz, ama (bu hakkı) var. Başkan, kendini affetme yetkisine sahip." dedi. Giuliani, Anayasa’nın başkana verdiği hakta böyle bir sınırlama olmadığını söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.