Tübitak'tan 'Evrim' Yasağı!

TÜBİTAK, Darwin'in evrim kitaplarının basımını ve satışını sonlandırdı. Sadece Darwin değil, evrime ilişkin diğer kitaplar da TÜBİTAK'ın satış listesinde artık yer almıyor

14 Ocak 2013, Pazartesi 17:15
A A
Tübitak'tan 'Evrim' Yasağı!

İlk tartışma 2009 yılında başlamıştı. UNESCO'nun 200'üncü doğum yıldönümü nedeniyle tüm dünyada 2009'u Darwin yılı ilan etmiş, TÜBİTAK da Bilim ve Teknik Dergisi’nin 15 sayfasını ve kapağını Evrim Teorisi’nin sahibi Darwin’e ayırmıştı. Ancak Yönetim Kurulu derginin bu halini beğenmemiş, Darwin’le ilgili 15 sayfa dergiden atılmıştı. Kapağı hazırlayan Genel Yayın Yönetmeni de işinden olmuştu..

O dönem büyük tartışma yaratan olayın bir benzeri de şimdi yaşanıyor. TÜBİTAK artık Darwin'i tamamen sildi. TÜBİTAK yayınları, evrim teorisini anlatan kitapların basımını ve satışını durdurdu. O kitaplar arasında sadece Darwin'e ait olanlar yok.

TÜBİTAK'ın vetosuyla karşılaşan evrim kitaplarının listesi uzun... Zooloji Profesörü Richard Dawkins’e ait "Kör Saatçi" ve "Gen Bencildir" kitapları, Alan Moorehead’dan "Darwin ve Beagle Serüveni", Stephen Jay Gould’dan "Darwin ve Sonrası" ve Mahlon Hoagland’dan "Hayatın Kökleri" kitaplarının da aralarında bulunduğu pek çok kitap, listeden çıkartıldı.

TÜBİTAK’ın eski satış listesinden geriye tek kalan ise Linda Gamlin’in "Evrim" kitabı oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.