Tuğba Geçgil: Pasta mı yoksa gerçek mi?

Tuğba Geçgil'in ismi ilk olarak Twitter'da defalarca paylaşılan bir videoyla duyuldu. Hatta duyulmadı, herkes pastadan başka her şeye benzeyen inanılmaz gerçekçi şekillerdeki pastaları kimin yaptığına üzerine konuştu. Sonradan anlaşıldı ki Tuğba Geçgil, yabancı profillerin defalarca paylaştığı ultra gerçekçi pastaların ustasıymış. Siz bahsettiğimiz videoları gördünüz mü bilmiyoruz ama eğer henüz rastlamadıysanız, az sonra göreceklerinize hazır olun. İşte Tuğba Geçgil'in bir pastanın ötesindeki muhteşem sanat eserleri!

29 Temmuz 2020, Çarşamba 12:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuğunun doğum gününde yaptığı pastayla, pasta sanatı ustası olmaya karar veren Tuba Geçkil'in dünyaca ünlü birçok siyasetçi, sanatçı ve oyuncunun gerçeğini aratmayan büst pastaları ilgi görüyor.


Aynı zamanda Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Milli Takım Şefi de olan Geçkil, oğlunun sevdiği çizgi film karakterinin oyuncağından esinlenerek yaptığı doğum günü pastasını beğenmesiyle bu alanda kariyer yapmaya karar verdi.

Daha sonra kendi çabalarının yanı sıra birçok eğitim alan Geçkil, katıldığı yarışmalarda birçok madalya aldı. Geçkil, Almanya'da 4 yılda bir düzenlenen dünyanın prestijli aşçılık yarışmalarından IKA Culinary Olympics'te de 4 altın ve 1 gümüş madalya kazandı.

Pastanın aynısını yaptım. Önce nasıl yaptığıma inanamadım. Bitirdikten sonra 'Bu iş benim işim, bu sektörde kesinlikle olacağım, bundan sonra bunu çalışacağım ve pastacı olacağım' dedim. Butik pastacılığa bu şekilde girdim. 

Birçok sanatsal çalışmalarım da oldu. Sanatla iç içe bir ailede büyüdüğüm için çoğu sanat dalını deneyimleme fırsatım da oldu. Zaten resim alanında çalışmalarım vardı. Görsel çalışmalara olan ilgim pastacılıkla tanışmamla beni farklı bir alanın içine dahil etti. Bu bağlamda elle dokunarak bir şeyler yapmak, ortaya bir şeyler çıkarmak noktasında sanatın pastayla buluştuğu yerdeyim."

Diyor Tuğba Geçgil.

Şu anda TAŞFED Milli Takım Şefi olarak görevine devam eden Geçkil’in aynı zamanda Red Rose Cake adında bir markası bulunuyor. Geçkil, bu marka bünyesinde butik pastacılık alanında eğitimlere imza atıyor. “Uzun yıllar sanatın her dalıyla birebir ilgilenmiş biriyim. Geçmişte bireysel sergiler açmıştım. Bu yüzden butik pastacılıkta adeta kendimi buldum” diyor Geçgil.


Tuba Geçkil, çalıştığı büstler dışında pastalarının lezzetiyle de iddialı bir şef. Pastalarında görselliğe verdiği önem kadar lezzete de önem veriyor. Geçkil, gastronomiturkey'e yaptığı açıklamada, “İnsanların pastayı yemeden önce onu beğenmeleri hatta tadını merak etmeleri gerekir” diyor ve ekliyor: “Görsellik tabii ki çok önemli. Ama şu da bir gerçek, damaklarda kalan tat zihinlerde her zaman kalıcı olur.”

Yurt içi ve dışında dünyaca ünlü isimlerin büst ve 3D pastalarını yaptığını dile getiren Geçkil, "Bu kapsamda ABD Başkanı Trump, Almanya Başbakanı Merkel gibi siyaset dünyasından kişilerin pastalarını çalıştım. Yine dünyaca ünlü film yıldızları ve çizgi film karakterlerinin pastalarını da yaptım. Tüm bunlar birçok kesimden ilgi görüyor." diye konuştu. 

Pastacılık sektörünün daha artistik seviyede ilerlediği günümüzde butik pastacılık olarak adlandırdığımız bu sektörümüzün çok özel bir seviyesi bu tarz tasarımlar. Artistik tasarımların yurt dışında yarışmalara katılması ile birlikte ülkemizde seviye daha da hızlı bir şekilde yükselmiş durumda.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Christopher Nolan'dan 10 film önerisi