Tülütabaklar hem korkuttu hem güldürdü

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluş etkinliklerinin vazgeçilmez unsuru olan ’Tülütabaklar’ bu yıl da 6 Eylül kurtuluş törenlerinde renkli görüntüler sergiledi

06 Eylül 2018, Perşembe 16:10 Son Güncelleme:
A A

Vücutlarını soba kurumu ile boyayarak üzerlerine keçi derileri giyip dana kılından bıyıklar yapan ve ellerine keçi boynuzundan asalar alarak şapka takan Tülütabaklar bu yıl da herkesin ilgi odağı oldu.

7’den 70’e herkesin sevgilisi Tülütabakların tek sıkıntısı gösteriler sonunda yıkanacak hamam bulamamaları.

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılında düzenlenen etkinliklerde Tülütabaklar yine herkesin ilgi odağı oldu. Bilenlerin sevgi dolu gözlerle baktığı tanımayanların ise korkarak kaçtığı Tülütabaklar yine kurtuluş etkinliklerine damgasını vurdu. 

Etkinlikleri izleyenlere bağırıp koşarak yaklaşmaları vatandaşları hem korkutuyor hem de güldürüyor. Tülütabakların sorumlusu ve tabakhane işletmecisi Yiğit Öztopal her 6 Eylül’de arkadaşlarıyla beraber hazırlandıklarını ifade ederek, "Büyüklerimizden duyduklarımıza göre her 6 Eylül’de Balıkesir’i düşman işgalinden kurtarmak için önemli rol oynayan tülü tabakların geleneğini sürdürmek. 

Eskiden Yunan askerleri Balıkesir’i işgal etmiş Kuvayi Milliye için toplanan herkes elinden geleni yapmak istemiş deri sektörüyle uğraşan işçilerimizde keçi derilerini üzerilerine giyip kurumdan karalara boyanarak, dana kuyruklarından bıyık yaparak, şapka yaparak ellerine sopalar alarak Yunanlıları geceleri korkutarak Kuvayi Milliye toplantılarının rahat bir şekilde yapılmasını sağlamışlar" dedi.

Tülütabaklarla ilgili duygularını dile getiren Mehmet Çakırlı ise, "Bu etkinliği daha önce de görmüştüm aslen Balıkesirliyim ama yurt dışından geldim. Bunları gördükçe insanın milli duyguları kabarıyor" diye konuştu.

Sokaklarda dolaşan Tülütabakları gören kimi çocuklar ve büyükler korkudan sağa sola kaçıştı...

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bu hafta vizyona giren 8 film