Tüm evi en hızlı şekilde temizleme rehberi

Herkes temizlik yapmaktan nefret eder ama herkes temiz bir evi sever. Evinizi hızlı bir şekilde temizlemenin en iyi yolu var mı? Bu sorunun cevabı evet! Tek ihtiyacınız olan birkaç ipucunu bilmekten geçiyor.

15 Kasım 2021, Pazartesi 17:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
AYNI İŞLEMİ TÜM EVE TEK SEFERDE UYGULAYIN

AYNI İŞLEMİ TÜM EVE TEK SEFERDE UYGULAYIN

Mutfağı, banyoları ve ardından yatak odalarını temizlemek yerine tek bir iş (toz alma, süpürme, paspaslama) seçip aynı işi evin her odasında yaparsanız temizlik çok daha verimli olur. Bu şekilde yapmak, kendinizi sonsuz bir temizlik döngüsü içindeymiş gibi hissetmenizi, aynı işe tekrar tekrar başlamanızı engeller.

TÜM TEMİZLİK ARAÇLARINI HAZIRLAYIN

TÜM TEMİZLİK ARAÇLARINI HAZIRLAYIN

Bir kova veya taşıma çantası olsun, temizlemeniz gereken her şeyin tek bir taşınabilir yerde bulunması, işi bitirmeyi çok daha kolay hale getirir. Temizlerken alet aramakla zaman kaybetmezsiniz ve bir sonraki temizlikten önce onları toplama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

ÖNCE DAĞINIKLIĞI TOPLAYIN

ÖNCE DAĞINIKLIĞI TOPLAYIN

Temizliğe başlamadan önce, odadan odaya gidin ve dağınıklığı toplayın. Etrafa saçılmış kırlentler, birkaç kez kullanılmış örtü veya okuduğunuz kitap, mutfağa gitmesi gereken kupa… Tüm bu eşyaları olması gereken yerlere yerleştirin. Böylece temizlik sırasında hiçbir şey karışmadan hızlıca tüm evde nerelerin daha fazla temizlenmesi gerektiğini de tespit edebilirsiniz.EKİP ÇALIŞMASI YAPIN

EKİP ÇALIŞMASI YAPIN

Temizliği ekip çalışması yapmak, bir evi hızlı bir şekilde temizlemenin en iyi yollarından biridir. Ailenizle önceden bir zaman planlayın ve her bir kişiye görevler atayın. Birlikte çalışmak temizliğe biraz eğlence katabilir ve eviniz kısa sürede ışıl ışıl olacaktır.

YÜZEYLERİ TEMİZLEYİN, TOZ ALIN

YÜZEYLERİ TEMİZLEYİN, TOZ ALIN

Tezgahlardan, aletlerden ve dolaplardan kapı kollarına, ışık düğmelerine, TV uzaktan kumandalarına ve telefonlara kadar sert yüzeyleri silin. Bu yüzeylerden bazılarını, özellikle de insanların parmaklarına ve yüzlerine mikrop bulaştırabilecek olanları dezenfekte etmelisiniz.

Böylece bu yüzeylerde birikebilecek bakteri ve virüsleri de saniyeler içinde yok edebilirsiniz. Üstelik çözünebilir bir kalsiyum kompleksi olması sayesinde suyu yumuşatır ve kullanılan alanlarda doğal bir parlaklık sağlar.


TOZ ALIN

TOZ ALIN

Tozu mobilyaların üstlerinde ve rafların altlarında, korkuluklarda, resim çerçevelerinde, biblolarda ve TV ekranlarında yoğunlaştırın. Panjurlar ve üst raflar gibi ulaşılması zor alanlar için, bir paspasın veya süpürgenin ucuna mikrofiber bir bez bağlayın. Eğer nevresimleri ve çarşafları değiştirecekseniz, toz alma işleminden daha önce bu işlemi gerçekleştirdiğinizden emin olun. Her yeri temizledikten sonra çıkaracağınız nevresim takımlarında toz ve partikül parçacıkları bulunan odaya tekrar dağılacaktır.

TÜM CAMLARI SİLİN

TÜM CAMLARI SİLİN

Tüm aynaları ve cam yüzeyleri silerek temizlemek için nemli bir mikrofiber bez ve ardından bir kuru bez kullanın.

LAVABOLAR VE TUVALETLER

LAVABOLAR VE TUVALETLER

Banyo spreyini eklediğiniz suyu bir sprey şişesine alarak mutfak lavabosuna, ardından banyo lavabolarına, küvetlere ve tuvaletlere püskürtün. Spreyin kiri ve lekeleri çözmesi için zamana sahip olması için birkaç dakika bekletin. Ardından mutfağa dönün ve ovmaya başlayın. Mikrodalganın içini silmeyi unutmayın. Son olarak tuvaletlere geçin.

TÜM EVİ SÜPÜRÜN

TÜM EVİ SÜPÜRÜN

Mutfak ve banyo zeminlerini süpürün. Odanın en uzak köşesinden paspaslamaya başlayın ve kapıya doğru geriye hareket edin. Böylece kendinizi tek bir alana sıkıştırmadan ve herhangi bir yere temas etmeden silme işlemini bitirebilirsiniz. Her bir alanı her tamamladığınızda paspası durulayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sebzeler ve meyveler nasıl saklanmalı? İşte gıdaları ziyan etmeden değerlendirmenin püf noktaları