Türk Kızılayı'ndan kritik çağrı!

Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Bölge Sorumlusu Gökay Gök, kan stoklarında ramazanın başlamasıyla birlikte yüzde 60'lık düşüş olduğunu, bu nedenle kritik seviyeye geldiklerini söyledi

16 Temmuz 2013, Salı 11:17
A A
Türk Kızılayı'ndan kritik çağrı!

Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Bölge Sorumlusu Gökay Gök, her ramazan ayındaki kan stoğu düşüşünün bu sene de yaşandığını belirtti. Ege Bölgesi’nde 155 hastanenin kan ihtiyacına cevap verdiklerini belirten Gök, hiçbir gelir elde etmeden vatandaşların güvenli kana ulaşması için çalıştıklarını söyledi.

Kan stoğunun istenilen seviyede olduğu sürece koordinasoyan ile ilgili sıkıntılarının olmadığını belirten Gök, sıkıntının kan bittiğinde yaşandığını belirtti. Ramazan ayı ve sıcaklarla birlikte kan bağışında bulunmanın vatandaşlar tarafından ertelendiğini söyleyen Gök, "Vatandaşlar kan bağışını erteliyor ama hastaneler kan bağışı taleplerini ertelemiyor. Stoklar bittiğinde hastaya ve yakınlarını ’kan yok’ cevabını nasıl vereceğiz. Yardımlaşmanın en yüksek olduğu bu ayda hasta yakınları kapı kapı dolaşıp kan mı arasın?" dedi.

KIZILAY TÜM MEYDANLARDA

Ramazan ayı ile birlikte kan bağışı oranında yüzde 60’lık bir düşüş yaşandığını belirten Gök, "Bu aylarda hiçbir fabrika, kamu kurum ve kuruluşu gönüllü kan bağışı yapmak için Kızılay ekibini kabul etmiyor. Ege Bölgesi’nde günlük olarak bin 300 ünite kan talebi var. Ramazanın ilk günleri 600 ünite kan bağışı toplayabildik. Şu an gece gündüz çalışıyoruz. İftar öncesi ve sonrası ekiplerimiz çalışıyor. Vatandaşlarımız iftar öncesi olduğu gibi iftar sonrasındada kan verebilir. Tüm Ege Bölgesi’nde il ve ilçelerde TIR, otobüs, mobil araçlar ve çadırlarla kan topluyoruz. Hatta yaz nüfusunun katlandığı bölgemizde sahil şeridinde akşam çalışmalarıyla serinlikte kan bağışı toplamaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın Kızılay’ı göremediği bir meydan bulunmamaktadır" diye konuştu.

'KAN YOK DEMEK İSTEMİYORUZ'

Ege Bölgesi’nde her hafta 60 bin vatandaşa kan bağışı yapabilecekleri yerlerin belirtildiği bilgilendirmenin e-posta olarak atıldığını söyleyen Gök şunları söyledi:

"Vatandaşlarımız kan bağışı yaptıktan 3 ay sonra yeniden kan bağışı yapabileceği yönünde hatırlatma mesajı atılıyor. Hemşirelerimiz haftada 2 bin kişiyi arayarak kan bağışının faydalarını ve kan bağışı yapılacak yerlerin bilgisini veriyor. Bu kadar çalışmaya rağmen kan bağışı ramazan ayı sonrasına ertelendiği için stoklar azaldı. 5 bin ünitelik kritik seviye ulaşmış durumdayız. Bu hızla azalmaya devam ederse, ramazan ayının son haftası ve Ağustos ayı başında hiçbir hasta için kan bulanamayacak. Vatandaşlar kendi uğraşları ile kan bulmak zorunda kalacak. Biz vatandaşlarımıza kan yok demek istemiyoruz."

'KAN BAĞIŞI ORUCU BOZMAZ'

Vatandaşları yarım saatlerini ayırarak TC kimlik numaralarıyla birlikte kan bağışı yapmaya davet eden Gök, kan bağışı yapmanın orucu bozmadığını hatırlattı.

Ramazan ayı gibi yardımlaşmanın arttığı bir ayda kan bağışı yapmanın önemine dikkat çeken Gök "Dinayet İşleri Başkanlığı cemaate kan bağışı konusunda sürekli hatırlatma yapmaktadır. Hatta kan bağışının sünnet olduğunu belirtmektedir. Yaşamsal bir sıvı olan ve tek kaynağı insan olan kanı toplamak ve vatandaşlarımız adına ulaştırmak için gece gündüz çalışıyoruz" dedi.

Cihan DURAK/İZMİR, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.