Türk profesör Serdar Bulun'dan fıtık tedavisinde büyük buluş

ABD’de 60 milyon dolar ile en çok araştırma fonu alan Türk doktorların başında gelen, Northwestern Üniversitesi Kadın Doğum Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Serdar Bulun’un erkeklerdeki kasık fıtığı sorunu üzerine yaptığı son çalışma, ülkedeki bilim dergilerine konu oldu

19 Ekim 2018, Cuma 08:38 Son Güncelleme:
A A
Türk profesör Serdar Bulun'dan fıtık tedavisinde büyük buluş

ABD Milli Tıp Akademisi ( National Academy of Medicine) üyesi olan Prof.Dr. Serdar Bulun’un çalışmasına göre, erkekler yaşlandıkça erkeklik hormonu olan testosteron düzeyleri azalıyor ve testosteron kadınlık hormonu olan östrojene daha büyük miktarlarda dönüşüyor. Bilim dünyasında ses getiren araştırmaya göre, testosteron kasları kuvvetlendiren bir hormon olmasına karşın erkeklerde yaşlılıkta yükselen östrojen kasık kaslarını zayıflatarak fıtık oluşmasına neden oluyor.

Prof.Dr. Serdar Bulun ve ekibi, farelere östrojenin oluşmasını engelleyecek bir ilaç (aromataz inhibitoru) verdiklerinde fıtıkların tamamen önlendiğini veya var olan fıtıkların küçüldüğünü gözlemlediler. Prof.Dr. Serdar Bulun ve ekibinin araştırması, ünlü bilim dergisi “Proceedings of the National Academy of Sciences” de yayınlandı. 

HER 4 ERKEKTEN 1’İ BU AMELİYATI OLUYOR

Hürriyet'ten Rıza Canikligil'in haberine göre; kasık fıtıkları özellikle orta yaşlı ve yaşlı erkeklerde çok sık rastlanan bir hastalık. Eğer fıtıklar cerrahi olarak onarılmaz ise bağırsak düğümlenmesi nedeniyle ölüme yol açabiliyor. Dünyada her dört erkekten biri kasık fıtığı ameliyatı olmak durumunda.

Şimdiye kadar kasık fıtıklarının nedeni veya tıbbî tedavisi hakkında bilinenlerin yetersiz olması nedeniyle Prof.Dr. Serdar Bulun’un araştırması büyük bir etki yarattı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.