Türkçeyi yasaklayan Azeriler, Ermenice TV açıyor

Azeri Türkçesinin gelişmesi için Türkçe filmlere yayın yasağı getiren Azerbaycan'da şimdi Ermenice yayın yapacak televizyon kanalı açılıyor

08 Eylül 2009, Salı 17:15
A A

Azeri Türkçesinin gelişmesi için Türkçe filmlere yayın yasağı getiren Azerbaycan'da Azeri, Rus, Fars, İngiliz ve Ermeni dillerinde yayın yapacak ATV İnternational (ATV İnt) adlı televizyon kanalının ay sonunda açılacağı bildirildi. 

ATV televizyon kanalının Haberler Bölümünün Genel Yayın Yönetmeni Vagif Aydınoğlu, açıklamasında ATV İnt’in, Azerbaycan’ı dünyaya tanıtmak amacıyla kurulduğunu ifade ederek, bu kanalda daha çok haberlerin yer alacağını ve haberlerin Azeri, Fars, Rus, İngiliz dillerinin yanı sıra Ermenice sunulacağını söyledi. 

ERMENİCE BİLENLER ÇOK AZ
Aydınoğlu, Ermeni dilinde haberlerin hazırlanıp, sunulması için personel bulmakta zorluk çektiklerini ifade ederek, "Azerbaycan’da, Ermeni dilini bilen kişilerin sayısı çok az, bu dili bilen kişileri zor bulduk"dedi. Bakü Devlet Üniversitesinde Ermeni dilinin öğretilmesine rağmen, öğrencilerin bu dili iyi bilmediğini belirten Aydınoğlu, bundan dolayı kadroya öğretim üyeleri ve daha önce Ermenistan’da yaşamış ve çalışmış kişileri aldıklarını söyledi. 

Ülkede, önce Rus, sonra Türk televizyon kanallarının yayınları bazı sebeplerden dolayı durdurulmuş, daha sonra ise Azeri Türkçesinin gelişmesi için Rusça ve Türkçe filmlerin yayımlanmasına yasak getirilmişti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.