Türkiye 2020'ye resmen aday

Türkiye 2020'ye resmen aday

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkan Yardımcısı Hasan Arat, İstanbul'un, 2020 Yaz Olimpiyatları'na resmen aday oluğunu söyledi

24 Mayıs 2012, Perşembe 09:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hasan Arat, "Şimdi büyük gün 7 Eylül 2013. O gün Buenos Aıres’te IOC son kararını verecek. İstanbul 2020 sözcüğünü duyduğumuz anda hep birlikte tarihe geçeceğiz" dedi.

5 aday kentten Bakü ve Doha’nın elenmesiyle birlikte, Tokyo ve Madrid’le birlikte çekişeceklerini ifade eden Arat, "İki kıtada birden bügüne kadar olimpiyat yapılmadı. İstanbul 2020’nin kozu budur. Mükemmel bir organizasyon yapacağımızı herkese göstereceğiz. Çok heyecanlıyız. Çünkü Olimpiyat Organizasyonunu almak için büyük çaba gösteriyoruz" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN SORDU

TMOK Başkan Yardımcısı Hasan Arat, "Sayın Cumhurbaşkanımız Amerika’daydı aradık ve adaylığımızın kabul edildiğini bildirdik., Sayın Başbakanımız Kazakistan’da idi kendisine adaylığımızın hayırlı olduğunu ilettik. Gerçekten çok mutlu oldular. Onlar da eleme yapılmadan önce an ben an bizi arayarak son durum hakkında bilgi aldılar" diye konuştu.

TMOK Başkanı Prof. Uğur Erdener de Istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile yaptığı telefon görüşmesinde İstanbul 2020’nin adaylık başvurusunun kabul edildiğini bildirdi.

TMOK Başkan Yardımcısı Hasan Arat, eleminasyon toplantısı için kadın voleybolunun Türkiye’deki 1 numaralı ismi Neslihan Darnel ile NBA’deki temsilcimiz Hidayet Türkoğlu’nun da Kanada’ya geldiğini ve kendilerine destek verdiğini söyledi.

IOC Başkanı Jacques Rogge’un, Neslihan Darnel’i kabul ettiğini söyleyen Arat, bu büyük buluşmadan da gurur duyduğunu ifade etti.

Türkiye’de kadın voleybolunun bir numaralı ismi Neslihan Darnel, dünyanın en elit 18 sporcusu arasında bulunması nedeniyle IOC Başkanı tarafından kabul gördü.

Neslihan Darnel, "Jacque Rogue ile yaptığım görüşme, benimle birlikte Türkiye için de gururu oldu. Bu anı ömrüm boyunca unutamam" dedi.

TÜRKOĞLU: ALACAĞIZ

Hidayet Türkoğlu da İstanbul 2020’ye eninde sonunda ulaşacaklarına inandıklarını belirterek, bu amaçla var güçleriyle çalıştıklarını bildirerek, "7 Eylül 2013’te Buenos Aires’te 2020 Yaz Olimpiyatları’nın açıklanacağı kentin İstanbul olacağına inanıyoruz" diye konuştu.

3 aday kentin resmiyet kazanmasından sonra IOC yetkilileri teknik seminer için toplantıya başladı.

Türkiye/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER FIFA'nın 'Hagi mi, Alex mi' anketi sonuçlandı