Türkiye adına AİHM'de görev yapacak hakimler için başvurular başladı

Türkiye adına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) görev yapacak hakimin belirlenmesi için başvuruların alınmasına başlandı

A A
Türkiye adına AİHM'de görev yapacak hakimler için başvurular başladı
Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı'nın internet sitesinde başvurulara ilişkin ilan yayımlandı. Başvurular, 23 Kasım’a kadar Adalet Bakanlığı'na yapılacak.

Başvuruların alınmasından sonra adayların aranan özelliklere sahip olup olmadıkları, mülakata katılmaya hak kazanıp kazanmadıkları Dışişleri ve Adalet Bakanlığı yetkililerinden oluşan heyet tarafından ön değerlendirme yapılarak belirlenecek.

Mülakata katılmaya hak kazanan adaylar, Adalet Bakanlığı tarafından 1 Aralık 2017 tarihine kadar bilgilendirilecek. Bu bildirimde mülakat günü ve yeri de belirtilecek.
 

MÜLAKAT SÜRECİ


Mülakat komisyonu, 11-15 Aralık tarihleri arasında uygun bir gün veya günlerde Ankara’da toplanacak. Komisyon, görüşmeye gelen adaylar içerisinden Bakanlar Kurulu'na sunulacak en fazla 10 kişilik listeyi belirleyecek. Komisyon tarafından belirlenen adaylar, Adalet Bakanlığınca 18 Aralık 2017 tarihine kadar Bakanlar Kuruluna sunulmak üzere Başbakanlığa iletilecek


3 ADAYN HEPSİ KADIN YA DA HEPSİ ERKEK OLAMAYACAK


Bakanlar Kurulu, 27 Aralık 2017 tarihine kadar mülakat komisyonunun önerdiği listeden nihai olarak bildirilecek 3 kişiyi tespit edecek. Bu liste oluşturulurken her 3 adayın da aynı cinsiyetten olmaması göz önünde bulundurulacak.

Listedeki diğer kişiler, yedek aday olarak değerlendirilecek. AİHM’de görev yapacak hakim için 3 kişiden oluşan aday listesi, en geç 27 Aralık 2017 tarihine kadar Dışişleri Bakanlığı tarafından Avrupa Konseyi'ne bildirilecek.

Başvurularla ilgili detaylı bilgiye, Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığının internet sitesinden ulaşılabilecek. 

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ankara artık Melih Gökçek'siz