Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın Alman Dışişleri’ne davet edildi

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın Alman Dışişleri’ne davet edildi

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in talebi üzerine Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, dün Dışişleri Bakanlığı’na davet edildi

28 Şubat 2017, Salı 23:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Büyükelçi Aydın’ı Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Walter J. Lindner kabul etti. Büyükelçi Aydın’a, Almanya’nın demokrasi, ifade ve basın özgürlüğüne verdiği önem aktarılırken, Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel hakkındaki tutuklama kararının orantısız ve kabul edilemez olduğu iletildi.
 

İLİŞKİLERE ZARAR VEREBİLİR UYARISI


Görüşmede Almanya’nın en önemli gazetelerinden birinin muhabiri olan bir gazetecinin yazdığı haberlerden ötürü hedef olduğu suçlamalar ile bu zeminde alınan tutuklama kararının hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmadığı görüşü aktarıldı. Lindner’in ayrıca bu gelişmelerin Türk-Alman ikili ilişkilerine zarar vereceği uyarısını da ilettiği belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe sitesine göre Büyükelçi Aydın ise yargıya intikal etmiş bir konu ile ilgili yorum yapmanın doğru olmayacağını, Türkiye’de gazetecilerin gazetecilik faaliyetinden ötürü değil, suç oluşturan başka faaliyetlerden ötürü yargılandığını savundu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER "Ben artık büyüdüm" diye not bırakan Efe aranıyor