"Türkiye'yi sevmiyorum" diyen Lübnanlı bakana istifa çağrısı

Türkiye karşıtı söylemiyle büyük tepki toplayan Lübnan Turizm Bakanı Avadis Kaydanyan, ülkedeki Türk ve Lübnanlı sivil toplum kuruluşları tarafından istifaya davet edildi

02 Nisan 2017, Pazar 21:56
A A
'Türkiye'yi sevmiyorum' diyen Lübnanlı bakana istifa çağrısı
Katıldığı bir televizyon programında "Türkiye'yi sevmiyorum" ve "Ermenistan'ı Lübnan'a tercih ederim" sözleriyle tartışmaya neden olan Kaydanyan'a ülke genelinde tepki artıyor. 


İSTİFA ETMELİDİR


Müstakbel Vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamada "Bakan Kaydanyan'ın kardeş ülke Türkiye hakkındaki açıklamalarının kabul edilemez olduğu ve sözlerinin kınandığı" belirtilerek, "Kaydanyan acilen Lübnan ve Türkiye halkından özür dilemelidir. İkinci olarak da hükümetteki görevinden derhal istifa etmelidir." ifadeleri kullanıldı.

Lübnanlıların büyük bölümünün Türk köklere sahip olduğu ve bununla övündüğü ifade edilen açıklamada, "Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın ve Başbakan Saad Hariri'nin konuyu ele alarak Kaydanyan'dan hesap sorması" istendi.

Açıklamada ayrıca bakanın konuştuğu televizyon kanalının yöneticilerine de Lübnan'da yaşayan 50 bin Türk asıllı vatandaştan özür dileme çağrısında bulunuldu.

Lübnan'daki Müslüman Alimler Heyeti de Kaydanyan'ın sözlerini "kabul edilemez" olarak niteleyerek kınadı. Yazılı açıklamada, "Müslüman Alimler Heyeti, Lübnan hükümetinin ve Türkiye ile iyi ilişkilere sahip Başbakan Hariri'nin sorumluluklarını yerine getirerek adı geçen bakandan hesap sormasını, bakanın özür dilemesini veya istifa etmesini istiyor." ifadeleri yer aldı.


ERMENİSTAN'I TERCİH EDERİM DEMİŞTİ


Türkiye'nin Lübnan Büyükelçisi Çağatay Erciyes ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada, tüm Lübnanlıların din, mezhep ve ırk gözetmeksizin Türkiye'de içtenlikle ağırlanacağını belirtti. Büyükelçi Erciyes, şunları kaydetti:

"Türk-Lübnanlı kardeşliğine ve iş birliğine yönelik son günlerde sarf edilen sorumsuz ve kabul edilemez sözlü saldırılara rağmen ikili ilişkilerinin güçlenmesi bağlamında Türkiye ve Lübnan arasındaki turizmi teşvik etmeye devam edeceğim."

Lübnan'da Türk kökenlilerin kurduğu çeşitli dernekler de Kaydanyan'ın istifasını istedi.  Ermeni Taşnak Partisi'nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Lübnan Turizm Bakanı Avadis Kaydanyan, üç gün önce katıldığı bir televizyon programında Türkiye'yi sevmediğini belirterek, "Türkiye ile uzaktan yakından ilgisi olan hiçbir şeyi teşvik etmiyorum. Onların hiçbir ürününü tavsiye etmiyorum ve onlarla herhangi bir ilişkinin kurulmasını istemiyorum. Bir birey olarak Türkiye halkının Lübnan'a gelmesini engelleyemem ancak onları havalimanında da karşılamak istemiyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Kaydanyan ayrıca, Lübnan ile Ermenistan arasında bir tercih yapması gerekirse hangisini seçeceği sorusu üzerine, Ermenistan'ı tercih edeceğini dile getirmişti.  

AA


Lübnan Turizm Bakanı: Türkiye'yi sevmiyorum

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.