Türkiye'de bir ilk 'mezarlıkta kentsel dönüşüm'

Sivas’ta bir ilke imza kent mezarlığında gerçekleştirilen ‘mezarlıkta kentsel dönüşüm’ ile tek tip mezar uygulaması başlatıldı.

Son Güncelleme:
A A
Türkiye'de bir ilk 'mezarlıkta kentsel dönüşüm'

Cenaze hizmetleri ile Türkiye’de örnek gösterilen Sivas Belediyesi bir ilke daha imza atıp (Yukarı Tekke) kent mezarlığında ‘kentsel dönüşüm’ gerçekleştirdi. Sivas’ta; tüm cenaze hizmetleri; çayından kahvesine, mezarından mezar taşına ve çevre düzenlemesine kadar Sivas Belediyesi tarafından ücretsiz yapılıyordu. Sivas Belediyesi bunlara ek olarak kentsel dönüşümlerde olduğu gibi on binlerce mezarın bulunduğu Yukarı Tekke Mezarlığında da mezarlık dönüşümü gerçekleştirdi. İlk etapta Sivas’ın ilerleyen 40 yıl boyunca ihtiyaç duyabileceği mezar alanları oluşturdu. Ardından bakımsızlık yüzünden harabeye dönüşen mezarlar tek tek elden geçirilerek tek tip ve düzenli hale getirildi. Mezarlık ağaçlarla ve güllerle süslendi. Sivas’ta artık zengini de fakiri de sırası ile aynı mezarlıkta defnedilip aynı düzen içerisindeki kabirlerde defnediliyor. Kabirlerin taşından çevre düzenlemesine kadar her şeyi birbirinden farksız. Projenin hayata geçirilmesi ile kent mezarlığı kazandığı yeni görüntüsü ile botanik parklarını aratmadı. 

'ÖLÜSÜNE SAHİP ÇIKMAYAN DİRİSİNE DE SAHİP ÇIKMAZ'

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, ölüsüne sahip çıkmayanın dirisine de sahip çıkamayacağını belirtip, Sivas’ta tüm cenaze hizmetlerinin, en ufak ayrıntısına kadar belediye tarafından ücretsiz karşılandığını hatırlattı. Aydın, kentsel dönüşüm çalışmalarının yanında mezarlıkta dönüşüm çalışmasını da hayata geçirdiklerini belirtip, “Ölümün kime geleceğini hiç ki

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Rusya'nın en güzelleri Samsun'da ne yapıyor?