Türkiye'de çekilen 10 yabancı film

İstanbul'da çekilen yabancı filmler her zaman Türk'lerin ilgisini çekmiştir. Peki ya Türkiye'de çekilmiş filmler? Türkiye'de çekilen Hollywood filmlerinin farklı ve mistik havasını kimse inkar edemez. Türkiye'de çekilen yabancı filmleri merak edenlere enfes bir liste hazırladık. İşte Türkiye'de çekilen 10 yabancı film!

08 Ağustos 2020, Cumartesi 10:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Doğu Ekspresi’nde Cinayet

Doğu Ekspresi’nde Cinayet

Türkiye’de çekilen yabancı filmler arasında özel bir yere sahip olan Doğu Ekspresi’nde Cinayet; Agatha Christie’nin meşhur romanında uyarlanan bir film. Doğu Ekspresi’nde Cinayet filminde; Hercule Poirot adında bir dedektif, İstanbul’dan Paris’e doğru giden bir trende işlenen bir cinayeti çözmeye çalışıyor. Doğu Ekspresi’nde Cinayet filminin Türkler için özel olmasının sebebi ise Sirkeci Garı oluyor. Doğu Ekspresi’nde Cinayet filminin ön gösterimi için Sirkeci Garı’nın seçilmesi; Johnny Depp, Penélope Cruz gibi ünlü oyuncuların da Türkiye’ye gelmesi ile önemini bir kat daha artırmış.

Sniper: Ghost Shooter

Sniper: Ghost Shooter

Sinemada doğrudan video formatında yayınlanan yeni bir film olan Sniper: Ghost Shooter / Hayalet Tetikçi, Gürcistan’daki bir petrol boru hattını Arap teröristlerden korumakla görevlendirilmiş iki tetikçiye odaklanıyor. Tetikçiler karşı tarafın görevlendirdiği başka bir tetikçi tarafından etkisiz hale getirilince ortaya çıkan soru işaretleri ve casusluk şüphesi, filmin heyecanını arttırıyor. Kumandanların talimat verdiği sahneler ve bazı çatışma sahneleri, Sniper: Ghost Shooter‘ı Türkiye’de çekilen filmler arasına ekliyor.

Argo

Argo

İstanbul ve Kapadokya başta olmak üzere, eşi benzeri bulunmayan mekanlarda çekimlerini yapan ve yaratmak istedikleri atmosfer ya da senaryoları gereği başka bir şehrin/bölgenin düşünülemez olduğu filmlerin aksine Argo, İran sokakları ve çarşılarında gerçekleştiremediği çekimleri İstanbul’a taşımıştı ve Türkiye’de çekilen filmler arasına dahil olmuştu. En İyi Film dahil 3 dalda Oscar ödüllü Ben Affleck filmi, 1979’da ABD’nin Tahran Büyükelçiliği’nde esir alınan çalışanlarını kurtarmak için planlanan ve bin bir zorlukla gerçekleştirilen, nefes kesen, “film gibi” operasyonu konu alıyor.

Inferno

Inferno

Son yıllarda İstanbul’da çekilen yabancı filmler arasında en çok ses getirenlerden biri olan Inferno, Dan Brown’un Robert Langdon serisinin dördüncü kitabından uyarlanan bir film. Türkiye, Inferno filminin İstanbul çekimleri için Tom Hanks, Audrey Tautou ve Jean Reno gibi ünlü ismi ağırladı. Inferno sayesinde Kapalıçarşı, Beyazıt Meydanı, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Meydanı’na ilgi de oldukça arttı. Filmin en hareketli sahneleri de Yerebatan Sarnıcı’nda çekildi.

The Reluctant Fundamentalist

The Reluctant Fundamentalist

The Reluctant Fundamentalist, Kapalı Çarşı’ya, Sultanahmet’e hayran Hollywood yapımcılarından çıkan bir film. Bu film, Ankara sokaklarına da ışık tutuyor. The Reluctant Fundamentalist, Türkiye topraklarına daha fazla rastlayabileceğiniz yabancı filmler arasında. Ayrıca bu film, Kate Hudson ile Haluk Bilginer’i aynı projede buluşturması bakımından da önemli bir yer tutuyor. Mohsin Hamid’in aynı adla yayımlanan romanından uyarlanan The Reluctant Fundamentalist filminde, Pakistanlı bir adamın yaşadığı Amerikan Rüyası krizinden dolayı meydana gelen olaylar ile vazgeçişleri ve kaybedişleri anlatılıyor.

A Touch of Spice

A Touch of Spice

Fanis, çocukluğunu İstanbul'da geçirmiş bir Yunanlı gençtir. Hem bir filozof hem de bir akıl hocası olan büyükbabası, ona birçok şey öğretmiştir. Bu öğrettiği şeylerin en önemli olanı ise yemek yapmaktır. Fanis'in en büyük hayali tam olarak bir yetişkin olduktan sonra başarılı bir aşçı olmaktır. Otuz beş yıl boyunca Atina'da yaşadıktan sonra İstanbul'a dönecek ve aşk ile tutkunun şehrine aynı duygularla koşut gidecektir.

Belalı Tanık

Belalı Tanık

Dünyanın en başarılı güvenlik görevlisi olan Michael Bryce'nin yeni bir müşterisi vardır: Uluslararası Adalet Divanı'nda yargılanacak bir tetikçi! İkili kişiliklerindeki ve hayata bakış açılarındaki farklılıkları bir kenara koyup, zamanında ve sağ salim mahkemede olmak için güçlerini birleştirirler. Yönetmenliğini Patrick Hughes'un üstlendiği filmde senaryo Tom O'Connor'a emanet. Aksiyon komedisinin kadrosu ise Ryan Reynolds, Samuel L. Jackson, Salma Hayek ve Gary Oldman gibi isimlerden oluşuyor. Çıktığı görevlerden birinde yolu İstanbul’a düşen karakterin kaldığı otelden Galata Kulesi’nde yediği yemeğe kadar pür dikkat izleyeceğiniz sahneleri var bu filmin.

The Accidental Spy

The Accidental Spy

Jackie Chan’i hamamda peştamalla keselenme sahnesi ve Kapalı Çarşı’da şaşkın bakışlar altında çıplak bir şekilde koşarken giyinme çabası filmin yüksek güldürü unsuru olsa da yıllardır aileden biri gibi gördüğümüz Jackie Chan’i Türk halkına daha da yakınlaştırmış oldu.

007 James Bond Rusya'dan Sevgilerle

007 James Bond Rusya'dan Sevgilerle

James Bond'u canlandıran 6 aktörden ilki olan Sean Connery, serinin ikinci filmi 'Rusya'dan Sevgilerle'nin çekimleri için İstanbul'a gelmişti. Sean Connery, arka planda Dolmabahçe Cami olacak şekilde İnönü Stadyum'un önünde bu poz vermişti. Sean Connery, o günlerde verdiği bir röportajında 'Çalışmaktan dolayı bu güzel şehri yeterince yaşayamadım. Dilerim tekrar gelebilirim' demişti. İngiltere yapımı 'Rusya'dan Sevgilerle'nin yönetmeni Terence Young da birçok meslektaşı gibi Boğaziçi'nin güzelliğine kayıtsız kalamadı. Boğaziçi'nin güzelliği çeşitli sahnelerle beyazperdeye aktarılırken Sean Connery ile Daniela Bianchi bir vapurdaki sahnesinde Dolmabahçe Sarayı da görüldü.

Skyfall

Skyfall

MI6 ciddi bir saldırıya uğrar ve kurumun değerleri temelden sarsılır. M’e karşı sadakat testinden geçen ajan James Bond kişisel bedelleri ağır olsa da, tehdidi bulup her ne pahasına olursa olsun yok etmelidir. Zira MI6’yı ciddi riske sürükleyen isim Silva adında gözü kara, gizemli bir adamdır... Sinema tarihinin en uzun soluklu aksiyon film serisi olan gizli ajan 007 James Bond'un nefes kesen macerası bu sefer Türkiye, Çin ve İngiltere ekseninde geçiyor. Yönetmen koltuğunda Sam Mendes'in oturduğu filmin Türkiye dışındaki diğer çekim mekanları arasındaysa Şangay, Londra ve İskoçya’nın kuzey bölgeleri yer alıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aamir Khan yeni filmini Türkiye'de tamamlayacak