Türkiye’de ilk kez İnegöl’de görülen tırtıl incelemeye alındı

Bursa’nın İnegöl ilçesi kırsal Tahtaköprü Mahallesi’nde kayın ağaçları ile kaplı ormanlık alanda görülen tırtıl, ağaçlara büyük zarar verdi.

25 Eylül 2018, Salı 23:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
TÜRKİYE'DE İLK KEZ GÖRÜLDÜ

TÜRKİYE'DE İLK KEZ GÖRÜLDÜ

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, buradaki tırtılların Türkiye’de ilk kez görüldüğünü belirterek, alınan numunelerin üniversitede inceleneceğini açıkladı.

AĞAÇLARA ZARAR VERDİ

AĞAÇLARA ZARAR VERDİ

İnegöl - Domaniç Karayolu üzerinde bulunan kırsal Tahtaköprü Mahallesi’nin Araporutağı Mevkiinde bulunan kayın ağaçları ile kaplı 5 hektar ormanlık alanı istila eden binlerce tırtıl ağaçlara zarar verdi. 

Haber verilmesi sonucu bölgeye giden İnegöl Orman İşletme Müdürülüğü görevlileri ağaçların gövdesi ve dallarına zarar veren tırtıllardan numune aldı.

'İLK KEZ KARŞILAŞTIK'

'İLK KEZ KARŞILAŞTIK'

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü tırtıl istilasına özel bir ekibi bölgeye gönderdi. Buradaki tırtılların Türkiye’de hiç görülmediğini, ilk kez rastlandığını belirten yetkililer, "Biz de böyle bir tırtıl ile ilk kez karşılaştık. Alınan numuneleri inceletiyoruz. Buna göre mücadele başlatacağız" dedi.

Tahtaköprü’de oturan Recep Küpçüoğlu ise tırtıl istilasının geçtiğimiz hafta başladığını belirterek, "Sayıları giderek artan tırtıllar bölgeye milyonlarca lavra bıraktı. 

Ormanlık alana zarar verdiler. Sürekli yayılan bu tırtıllarla ilgili araştırma başlatılacağı bilgisini aldık. Bu çalışmaların bir an önce hızlandırılarak sonuca erdirilmesi gerekiyor.

Aksi takdirde ciddi problemler yaşanabilir. Sürekli yayıldıkları ve çoğaldıkları için önüne geçmesi zorlaşabilir" diye konuştu.

Yavuz YILMAZ/İNEGÖL (Bursa) DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yangın bölgesinde evler kırmızı çarpıyla işaretlendi! Dikkat çeken detay