Türkiye’de yamaç paraşütü ile uçabileceğiniz 8 bölge

Kuşlar gibi gökyüzünde süzülmek isteyenler! Adrenalin sevenler için Türkiye'nin birçok bölgesinde profesyonel pilotlar eşiliğinde uçma imkanınız var. İşte yerli ve yabancı adrenalin tutkunlarının en çok tercih ettikleri yamaç paraşütü merkezleri. / Baki Balcı

05 Ağustos 2020, Çarşamba 10:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Fethiye/Ölüdeniz

Fethiye/Ölüdeniz

Ölüdeniz denilince akla ilk gelen etkinlik yamaç paraşütü. 1700, 1800, 1900 metre yüksekliklerde farklı yönlerde rüzgarı karşılayan 3 kalkış pistine sahip olması ve Babadağ ile deniz kıyısı arasındaki mesafenin az olması Ölüdeniz’i özel yapan nedenlerden. Yılın 12 ayı uçulabilen Ölüdeniz'de pilotlar, deniz üzerine yüksek irtifalarla gelebiliyor ve deniz üzerinde akrobatik hareketleri deneyip öğrenebiliyorlar. Dünyanın en güzel 10 kumsalı arasında yer alan Ölüdeniz'in muhteşem manzarasında uçmanın verdiği eşsiz duyguyu tatmak da başlıca bir nedendir.


Denizli/Pamukkale

Denizli/Pamukkale

Pamukkale travertenleri, uçan sıcak hava balonları ve termal sulardan yükselen dumanlar eşliğinde yamaç paraşütü ile uçaklara eşsiz bir manzara sağlıyor. Pamukkale, aynı zamanda bu spora yeni başlayan öğrenciler içinde çok önemli bir eğitim merkezi. Genellikle ılıman iklime sahip olması sebebiyle yılın her zamanı uçuş yapılabiliyor. Ortalama 15 dk (hava koşullarına göre değişmekte) uçuş süresi olan Pamukkale'de yerli ve yabancı bir çok turist tarafından tercih ediliyor.


Alanya/Yassıtepe

Alanya/Yassıtepe

Profesyonel pilotlar eşliğiyle yaklaşık 800 metre yüksekliğindeki Yassıtepe'den uçmaya başlayıp, Alanya ve dünyaca ünlü Kleopatra plajı manzarası eşliğinde yaklaşık 15 /20 dk arası uçuşunuzu gerçekleştirdikten sonra plaja ineceğiniz muhteşem uçuş bölgelerinden biri. Alanya'da tatil yapmayı düşünen herkesin mutlaka bu deneyimi yaşamasını tavsiye ediyorum.

Tekirdağ /Uçmakdere

Tekirdağ /Uçmakdere

950 mt irtifaya sahip olan Ganos Dağı, Marmara Bölgesi'nin en yaygın bilinen yamaç paraşütü uçuş noktalarından biri. İstanbul'a yakınlığı, ulaşım kolaylığı ve manzarasıyla adrenalin tutkunlarının kesinlikle denemesini tavsiye ediyorum. Profesyonel pilotlar eşliğinde yaklaşık 20/25 dk uçuş yaptıktan sonra sahile iniş gerçekleştiriliyor.


Ordu/Boztepe

Ordu/Boztepe

Karadeniz'de fındık başkenti olarak da bilinen Ordu'da, yamaç paraşütü her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. 500 rakımlı Boztepe'den Karadeniz manzarası ve profesyonel pilotlar eşliğinde uçuş keyfi için Ordu'ya gelen yüzlerce paraşüt tutkunu doğanın tüm renklerinin tadını çıkartıyor. 


Kaş-Asas Dağı

Kaş-Asas Dağı

Yaklaşık 30 dakikalık muhteşem manzaralı bir yolculuktan sonra deniz seviyesinden 650 mt yükseklikteki kalkış pistine ulaşınca manzaraya hayran kalacaksınız. Profesyonel pilotlar eşliğinde kas ve meis manzaralı uçuşunuz yaklaşık 20 / 30 dk sürecek. Kas limanına iniş gerçekleştikten sonra Kaş'a bir daha hayran kalacaksınız.


ANTALYA / Adrasan

ANTALYA / Adrasan

980 mt yüksekliğe sahip tepesi ile 20/25 dk arası uçuş olanağı sağlayan Adrasan yamaç paraşütü, özellikle yabancı turistlerin gözdesi haline geldi. Eşsiz fotoğraflara sahip olacağınız uçuşunuz boyunca Akdeniz'in ve Adrasan'ın muhteşem doğasına hakim olacaksınız. Adrasan plajına inişiniz gerçekleştiğinde kesinlikle bir daha uçmak isteyeceksiniz.HATAY / Samandağ

HATAY / Samandağ

2019 yılında açılan yeni pisti ile amatör uçuşların yanı sıra tandem (çift kişi) uçuşlarının yapıldığı Doğu Akdeniz'in yeni yamaç paraşütü uçuş noktalarından biri haline geldi. Samandağ ulaşım kolaylığıyla da dikkat çekiyor. 320 mt rakımlı bölgede profesyonel pilotlar eşliğinde yapılan uçuşlar oldukça keyifli. Uçuş süresi yaklaşık 15 /20 dk sürüyor. Özellikle yaz aylarında kendine özgü doğası ve Akdeniz manzarasıyla keyifli bir uçuş sizleri bekliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER San Francisco’da gezilecek yerler