Türkiye'den LGS manzaraları: Öğrenciler içeride, veliler dışarıda ter döktü

Sistem değişikliği nedeniyle TEOG’un yerine getirilen ve bu yıl ilk kez düzenlenen Liselere Geçiş Sınavı'nda (LGS) yaklaşık 1 milyon öğrenci ter döküyor. En az çocukları kadar heyecan yaşayan veliler de okul bahçelerinde dua okudu. Geç kaldığı ya da kimliğini unuttuğu için sınava alınmayan öğrenciler ise büyük üzüntü yaşadı. İşte Türkiye'den LGS manzaraları

02 Haziran 2018, Cumartesi 11:31 Son Güncelleme:
A A

Liselere Giriş Sınavı’na (LGS ) giren yaklaşık 1 milyon öğrenci içeride, aileleri de dışarıda ter döktü. 

Ortaokul son sınıf öğrencilerinin girdiği LGS bugün gerçekleştirildi. Sözel ve sayısal olmak üzere iki bölüm olarak gerçekleştirilen sınavın ilk bölümü olan sözel alanı 09.30’da başladı.


Adayların 09.45’e kadar girebildikleri sınava kimi adaylar kimliklerini unuttukları için kimileri ise geç kaldıkları için alınmadı.


Adana'da Liselere Giriş Sınavı'nın (LGS) ilk oturumuna geç kalan Helin Yıldırım, sınava alınmayınca büyük üzüntü yaşadı.


Geç kaldığı için sınava giremeyen Helin Yıldırım "Sözel sınavım gitti, sadece sayısal sınava girebileceğim. Artık bir anlamı yok ama yine de gireceğim. Yarım saat geç kaldım, görevlileri ikna edemedim" dedi.

Öğrenciler sınava girdikten sonra kimi aileler dua etti, kimileri ise Kur’an okudu. LGS’nin ikinci bölümü olan sayısal sınavı 11.30’da başladı.


Bu yıl ilk kez düzenlenen sınav için öğrenciler sabahın erken saatlerinde okulların önünde beklemeye başladı.


Çocuklarıyla birlikte okullara akın eden veliler de sınav boyunca yanlarında getirdikleri Kur’an-ı Kerim’den çocuklarının başarılı olması için dualar okudu.

Veliler ile öğrenciler ilk kez düzenlendiği ve sisteme aşina olmadıklarını için heyecanlı olduklarını, heyecandan dolayı sahura kadar uyuyamadıklarını dile getirdi.

İki oturum halinde yapılan sınavın ilk oturumu sabah 09.30’da, ikinci oturumu ise 11.30’da başladı.

Sınav sonuçları 22 Haziran’da açıklanacak.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.