Türkiye'nin en görkemli 7 kayak merkezi

Sömestr tatilinin de gelmesiyle kış tatili planlarına başlandı hatta birçoğu hazır bile. Şanslıyız ki ülkemiz yaz tatili için cennet köşeler barındırdığı gibi kış tatili için de oldukça görkemli yerlere sahip. #öncetürkiyeyikeşfet sloganından yola çıkan Neredekal.com editörleri ise karın keyfini kayak merkezlerinde çıkarmak isteyenler için değerlendirilmesi gereken Türkiye’deki en popüler yerleri listeledi.

27 Ocak 2021, Çarşamba 09:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Bursa, Uludağ

1 – Bursa, Uludağ

Gösterilen ilginin her geçen sene daha da arttığı, Türkiye’de kayak denilince ilk akla gelen yer hiç şüphesiz Uludağ. Peki, Uludağ’ı bu kadar popüler kılan ne? Tabii ki de ülkenin ilk ve en büyük kayak merkezi olması! Özellikle sömestr döneminde oldukça yoğun ziyaret alan merkez hem tur kayağı hem de helikopterli kayak gibi seçenekler için uygun bir coğrafyaya sahip. Sezon ise mevsim şartlarına bağlı olarak aralık ve mart ayları arasında sürüyor. Pistlerinin yanı sıra alabildiğine orman manzarası ve restoran-otel gibi işletmeleri ile değerine değer katıyor. 

2 – Kayseri, Erciyes

2 – Kayseri, Erciyes

Türkiye’nin beşinci büyük dağı olan Erciyes aslında sönmüş bir volkanik dağ. İçerisinde 30’dan fazla uluslararası standartlara sahip pist bulunduran dağ Kayseri’nin 25 km güneyinde bulunuyor. Her mevsim kalıcı bir kar ile kaplı olmasından dolayı yılın neredeyse 6 ayı boyunca kar sporları yapmak mümkün. Hem sezonun bu kadar uzun olması hem de pist standartlarının uluslararası olması nedeniyle yerli ve yabancı pek çok turist ağırlıyor Erciyes. 

3 – Erzurum, Palandöken

3 – Erzurum, Palandöken

Ülkemizdeki en uzun kayak pistlerine sahip olması ile bilinen Palandöken, 2011’de ev sahipliği yaptığı 25.Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları’yla da ününe ün katmış yerlerden birisi. Erzurum şehir merkezine 10 dakikalık bir mesafede olması nedeniyle taksiyle bile ulaşabileceğiniz bir noktada bulunuyor üstelik. Ayrıca yine kar süresinin uzun olması sayesinde Erciyes gibi uzun bir sezona sahip. Unutmadan profesyonel kayakçılar için de bir tavsiye verelim, eğer kendinize güveniyorsanız zorlu Ejder Tepesi’nden mutlaka kaymalısınız. 

4 – Kars, Sarıkamış

4 – Kars, Sarıkamış

Kar kalitesinin dünyada sadece Alpler’de bulunan toz kristal kar seviyesinde olması buraya “Türkiye’nin Alpleri” denmesine neden olmuş. Özellikle kayakçılar için en elverişli ve güvenli olan bu kar cinsi merkezin popülaritesini arttırmış. Kars merkeze 55 km mesafede bulunan merkez her daim açık bir havaya sahip ve sarı çam ormanlarıyla çevrelenmiş bir durumda. Çam ağaçları arasında bulunan pistlerde kaymak ise muhteşem bir his.

5 – Bolu, Kartalkaya

5 – Bolu, Kartalkaya

Bolu’nun 30 km güneydoğusunda yer alan Köroğlu Dağları’na kurulmuş olan Kartalkaya Kayak Merkezi, şehir merkezinden araç ile 45 dakika gibi bir süreyle gidilebildiği gibi toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlanabiliyor. Aralık ayından başlayıp yaklaşık 4 ay süren sezonda çeşitli festivaller de düzenleniyor. Hem konumu hem de doğası ile mükemmel bir nokta olan Bolu’da kayak keyfini kaçırmamak işten değil. 

6 – Kastamonu, Ilgaz

6 – Kastamonu, Ilgaz

Kastamonu ve Çankırı arasında bulunan Ilgaz Dağı’na konumlanmış olan kayak merkezi hem göz alıcı manzaraları hem de yeni başlayanlar için ideal pistler barındırmasından dolayı son zamanlarda sıkça tercih edilen destinasyonlardan biri. Amatörlerin yanı sıra profesyoneller için de pistleri bulunan merkez Ilgaz Milli Parkı içinde bulunması nedeniyle aslında dört mevsim ziyaretçi ağırlıyor. Dilerseniz günübirlik, dilerseniz de konaklamalı bir kış tatili olarak tercih edebilirsiniz. 

7 – Isparta, Davraz

7 – Isparta, Davraz

Kar sporları denildiğinde ülkenin güney kısımları pek çok kişinin aklına gelmese de Isparta’da bunun aksini kanıtlayan bir merkez bulunuyor. Merkeze 25 km uzaklıkta bulunan Davraz Dağı eteklerine kurulmuş olan bu kayak merkezi Türkiye’nin en güzel butik kayak deneyimine ev sahipliği yapıyor. Özellikle yeni başlayanlar için alıştırma pistlerinin bulunması burayı amatörler için en uygun merkezlerden biri haline getirmiş. Profesyoneller için ise Eğirdir Gölü’nün olağanüstü manzarası eşliğinde kaymak bambaşka bir anı olarak hafızalarda yerini alıyor diyebiliriz.

Kaynak: https://neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandemi sonrasında Türkiye'de keşfedebileceğiniz 10 yer